Gruczno ponownie było kolarskie

W tym roku kolarze (na zdjęciu amatorzy) mieli lepszy komfort jazdy. Na ulicy Wojska Polskiego nie było już dziur i nierówności Fot. Sławomir Wojciechowski
Po raz siódmy do Gruczna zjechali kolarze, by ścigać się w Międzynarodowym Kryterium Ulicznym „Nagroda Gruczna”.

Wyścig był jednocześnie XVIII Memoriałem Janusza Hinca, a w kategoriach kobiet open i juniorek piątą eliminacją do mistrzostw Polski. Tradycyjnie w Grucznie kolarskie zmagania rozpoczęła rywalizacja dzieci (od lat 3), młodzieży, amatorów i ViP-ów. Odbył się także wyścig rodzinny, w którym drużyny składały się z trzech osób.

W drugiej części kryterium jeździli kolarze z licencjami. Mieli oni do pokonania od pięciu do 33 okrążeń. Jedno liczyło 1 km. Żacy i młodziczki jeździli na „kreskę”. W pozostałych zawodnicy zdobywali punkty na wyznaczonych okrążeniach. W zawodach, oprócz Polaków, wystartowali także Litwini, Słowacy, Łotysze, Białorusini. Po raz pierwszy miejscowi kibice mogli kibicować reprezentantom Szkółki Kolarskiej Gruczno, którzy jechali w wyścigach dzieci oraz żaków i młodzików. Z naszego regionu najlepiej spisał się Bartosz Rudyk ze Stali, który był najszybszym juniorem.

Wyniki kategorii z licencjami
Żak (5,5 km): 1. Hubert Grygowski (Chrabąszcze Nowogard), 2. Franciszek Kaczorowski (UKS Copernicus Toruń), 3. Dominik Ratajczak (OKK Olsztyn), 4. Igor Włodarczyk (Orlik Rogóźno). Wystartowało 47 zawodników, 37 ukończyło wyścig.

Młodziczka (5,5 km): 1. Zuzanna Michalickova, 2. Tereza Kurnicka (obie Akademia Petera Sagana - Słowacja), 3. Ramute Siugzdinyte (Kowno - Litwa), 6. Sylwia Kulczyk (UKS Orion Gm. Gru-dziądz). Wystartowało 49 zawodniczek, 39 ukończyło wyścig.

Młodzik (11 km): 1. Jakub Slivka (Akademia Petra Sagana - Słowacja), 2. Michał Kalinkowski (Baszta Golczewo), 3. Roberts Andersons (Ryga-Łotwa), 17. Radosław Mokrzycki (ALKS Stal Grudziądz). Wystartowało 94 zawodników, 46 ukończyło wyścig.

Junior (33 km): 1. Bartosz Rudyk (ALKS Stal-Ocetix-Iglotex Grudziądz), 2. Artur Lewandowski (UKS Copernicus-SMS Toruń), 3. Ivan Shakalets (Białoruś). Wystartowało 63 zawodników, 35 ukończyło wyścig.

Kobiety open (33 km): 1. Łucja Pietrzak (MAT Atom Sobótka), 2. Alicja Ratajczak (UKS Mróz Jedynka Colnago Kórnik), 3. Monika Brzeźna (MAT Atom Sobótka), 19. Ewa Fajkowska (ALKS Stal-Ocetix-Iglotex Grudziądz). Wystartowały 43 zawodniczki, 24 ukończyły wyścig.

Juniorka (33 km): 1. Karolina Perekitko (TKK Pacyfic Nestle Fitness Cycling Team), 2. Aurelia Nerlo (LKS Atom Boxmet Dzierżoniów), 3. Karolina Przybylak (UKS Mróz Jedynka Colnago Kórnik), 5. Ewa Fajkowska (ALKS Stal-Ocetix-Iglotex Grudziądz). Wystartowało 20 zawodniczek, 8 ukończyło.