Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotyk z plastiku? Średniowieczna rzeźba z kościoła w Papowie Biskupim budzi kontrowersje

Adam Willma
Adam Willma
Św. Katarzyna stoi na co dzień przy wejściu do kaplicy św. Huberta. I zapewne jest tam bezpieczna, bo… nikomu nie przyszłoby do głowy, że jest cennym zabytkiem
Św. Katarzyna stoi na co dzień przy wejściu do kaplicy św. Huberta. I zapewne jest tam bezpieczna, bo… nikomu nie przyszłoby do głowy, że jest cennym zabytkiem Adam Willma
W toruńskim Ratuszu otwarta została znakomita wystawa dzieł dawnej sztuki. Ale co w tym gronie robi jarmarczna rzeźba ogrodowa?

Wystawa „Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793)” to ogromne przedsięwzięcie przygotowane z myślą o 160-leciu Muzeum Okręgowego. Sprowadzono do Torunia dzieła wytworzone przez lokalne warsztaty, które rozpierzchły się po kolekcjach w całej Polsce. Jest tu imponujące złotnictwo, ciekawe malarstwo, starodruki i rzeźby.

Katarzyna z gier planszowych?

Wśród tych ostatnich wyróżnia się jedna – udostępniona przez parafię św. Katarzyny w Papowie Biskupim. To cenne, późnogotyckie dzieło z początku XVI w. Oprócz św. Katarzyny Papowo może pochwalić się jeszcze dwoma innymi rzeźbami z tego czasu - Madonną z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym, oraz św. Barbarą. Św. Katarzyna stoi na co dzień przy wejściu do kaplicy św. Huberta. I zapewne jest tam bezpieczna, bo… nikomu nie przyszłoby do głowy, że jest cennym zabytkiem. Dawne dzieło z toruńskiego warsztatu zostało zakonserwowane w sposób delikatnie mówiąc kontrowersyjny, wskutek czego przypomina raczej plastikową rzeźbę ogrodową albo figurę do gier planszowych.

- Trudno mi powiedzieć kto konserwował te rzeźbę, bo te prace prowadzone były jeszcze za mojego poprzednika - mówi proboszcz papowskiej parafii, ks. kanonik Stanisław Szuca. - Od tego czasu minęło już co najmniej 25 lat, więc trzeba byłoby poszukać dokumentacji. Na pewno jednak odbywało się to pod nadzorem konserwatora zabytków, wykonawcami byli chyba konserwatorzy z Torunia.

Dzieło przyzwoitej klasy

Zdaniem historyka, prof. Dariusza Dąbrowskiego, który od lat popularyzuje szlak gotyckich kościołów Ziemi Chełmińskiej, wystawy takie jak toruńska są ważne również dlatego, że pozwalają ocenić stan zachowania zabytków i poziom prac konserwatorskich:

- Znam tę rzeźbę i widziałem ją w oryginalnym umiejscowieniu. Ponieważ umieszczona jest dość wysoko, nie rzuca się w oczy i nie odstrasza.

Z bliska widok jest jednak dość przykry – widać, że rzeźba zakonserwowana została minimalnym kosztem. Szkoda, bo to rzeźba może nie należąca do największych osiągnięć toruńskich rzeźbiarzy, ale dzieło przyzwoitej klasy. Niestety, to jeszcze nie najgorszy z przykładów konserwacji, niektóre realizacje, zwłaszcza te związane z ołtarzami, powinny być przedmiotem szerszej dyskusji.

Zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z pytaniem jakie były losy papowskiej rzeźby.
A tu przykład dobrej konserwacji - XV-wieczna rzeźba Jana Ewangelisty z toruńskiej katedry św. Janów

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska