Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotówka? Już nie! Seniorzy coraz chętniej wybierają kartę płatniczą i emeryturę na konto

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
Seniorzy coraz chętniej stawiają na karty płatnicze, wybierają smartfon do obsługi bankowości, a zakupy w sieci opłacają BLIK-iem. Z duchem czasu idą też w kwestii emerytur i rent. Ponad 80 proc. seniorów z regionu otrzymuje je na konto.

Do lamusa odchodzi przekonanie, że osoby starsze najchętniej posługują się gotówką. Z badania "Seniorzy w świecie cyfrowych finansów", przeprowadzonego pod koniec stycznia br. na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości we współpracy ze Związkiem Banków Polskich, wynika, że seniorzy częściej używają karty płatniczej (debetowej lub kredytowej) niż gotówki - aż 84 proc. opłaca swoje codzienne zakupy kartami, z tego 52 proc. płaci bezgotówkowo wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a tylko 6 proc. badanych seniorów deklaruje, że nadal preferują korzystać głównie z gotówki. Natomiast za zakupy w internecie 27 proc. respondentów płaci kartą, a 14 proc. gotówką przy odbiorze.

Prawie połowa seniorów posiada konta oszczędnościowe: 47 proc. badanych w wieku 60 plus i 48 proc. starszych osób 70 plus, a co trzeci w ramach inwestycji wybiera lokatę. Maleje natomiast popyt na kredyty konsumpcyjne - w 2023 roku 27 proc. seniorów było skłonnych ubiegać się o taki kredyt, a dziś już tylko 17 proc.

Listonosze noszą coraz mniej emerytur

Osoby po 60. roku życia z duchem czasu idą też w kwestii emerytur i rent. Coraz częściej chcą, by ich świadczenie wpływało na konto. Spośród 6,5 mln emerytów 5,3 mln otrzymuje swoje wypłaty na rachunek bankowy. Wskaźnik ubankowienia seniorów obecnie wynosi 81,1 proc.

- Natomiast w województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłaca co miesiąc niemal 338 tys. emerytur, z czego 82,7 proc. z nich przekazywana jest na rachunek bankowy. Pozostałe 17,3 proc., czyli 279,3 tys. emerytur, seniorom dostarczają w gotówce listonosze - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Młodzi emeryci jeszcze bardziej ubankowieni

Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, udział wypłat na konto jest zdecydowanie wyższy. W kraju wynosi 86,8 proc., w regionie 88,5 proc. Wynika to z faktu, że większość z nich pozostawała aktywna zawodowo i korzystała z osobistego rachunku bankowego opłacając rachunki, robiąc zakupy przez internet czy posługując się kartą płatniczą. Z tych udogodnień nie chcą więc rezygnować przechodząc na emeryturę.

Równie wysoki, bo wynoszący 88,2 proc., jest udział świadczeń krótkoterminowych (zasiłków) wypłacanych na rachunki bankowe. Na Kujawach i Pomorzu wskaźnik ten wynosi 88,8 proc.

Senior sam decyduje

Każdy samodzielnie decyduje o sposobie otrzymywania świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na etapie składania wniosku. Jeśli otrzymuje z ZUS-u emeryturę czy rentę w gotówce, a chciałby zacząć otrzymywać je przelewem na rachunek bankowy, to wystarczy, że wypełni formularz ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS lub wysłać go pocztą. Można również dokonać takiej zmiany samodzielnie korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dyspozycję dotyczącą sposobu przekazywania wypłaty zawsze można zmienić.

Krystyna Michałek przekonuje, że konto w banku to wygodna i bezpieczna forma otrzymywania świadczeń, czego nie można powiedzieć o gotówce przechowywanej w domu. Jeśli emeryt czy rencista dostanie swoje świadczenie na konto, to mniejsze jest ryzyko kradzieży pieniędzy w wyniku oszustw znanych jako "metoda na wnuczka" czy "na policjanta".

- Osobisty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy gwarantuje stały i szybki dostęp do pieniędzy, którymi można wygodnie dysponować również podczas urlopu lub pobytu w sanatorium. Tych, którzy konta nie mają i oczekują na wizytę listonosza, zachęcamy do wybrania bezpiecznej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów. Tym bardziej, że wiele banków oferuje bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy dla seniorów, którzy nie mają konta w żadnym banku - podsumowuje Krystyna Michałek.

I jeszcze jedna ważna kwestia: przelew na konto to też gwarancja terminowego otrzymania pieniędzy. Jeśli ktoś skarży się, że nie dostał emerytury na czas, to najczęściej jest efekt tego, że wysłany pocztą przekaz pocztowy został zbyt późno dostarczony do domu albo leży nieodebrany na poczcie. Jeszcze gorzej jest, gdy senior jest nieobecny w domu i emerytury nie ma kto odebrać. Zdarza się, że przekaz wraca do ZUS, a emeryt jest bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska