Gospodynie z „Jagny” sięgają po przepisy swoich babć i mam

Akcja specjalna Kulinarne wędrówki
Wideo
od 16 lat
Koło Gospodyń Wiejskich działało w Tłuchowie już w latach 60. ubiegłego wieku. Jego działalność jednak została zawieszona. Kilka lat temu koło zostało reaktywowane. Panie z ogromną pasją zajęły się przede wszystkim tym, co najbardziej lubią, czyli kulinariami.

- Zamarzyło nam się podtrzymywanie smacznych tradycji kulinarnych naszego regionu - mówi Joanna Sosińska, prezes koła „Jagna”. Panie zaczęły na nowo odkrywać zapomniane dawno przepisy, czerpiąc z kuchni swoich babć, mam i cioć - po prostu z doświadczeń starszych gospodyń. Dawne smaki okazały się wyjątkowo przystawać do dietetycznych wyzwań naszych czasów, gdzie stawia się na jadło naturalne, smaczne, zdrowe, często adresowane też do osób na diecie. Panie z KGW „Jagna” wracają do przepisów i receptur, wykorzystując dawne metody przyrządzania potraw, wzbogacają kuchnię o nowinki, ale tak je adaptują, aby dawny smak nic nie stracił na smaku. Na dobrzyńskich stołach dzięki ich działalności jest i tradycyjnie, i smacznie, i zdrowo.

Dawni mieszkańcy ziemi dobrzyńskiej nie byli krezusami, więc ich kuchnia była raczej uboga. Ale nie w smaki. Panie z „Jagny” udowadniają, że słabość można przemienić w siłę. - To prawda, że potrawy były proste - mówi Joanna Sosińska. - Powstawały na bazie ziemniaków, cebuli, fasoli, dyni i pokrzywy. Na produktach tanich, dostępnych, ale i sytych.

Nawet na przednówku trzeba było wykarmić rodzinę. Czym? Na przykład faćką, o której Joanna Sosińska mówi, że to uczta dla ubogich. Kto raz posmakuje lebiody ten przyzna, że w kuchni naszych przodków była moc.

Smaki regionu

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Jagna” dobrze się promują ze swoimi potrawami, biorą udział w licznych festiwalach i imprezach kulinarnych (i nie tylko) oraz odnoszą wiele sukcesów na konkursach. Jednym z najciekawszych przepisów są pączki dyniowo-ziemniaczane, zarejestrowane już jako produkt regionalny. Pączki wpisano już także na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych w obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Taki certyfikat niełatwo zdobyć, bo chodzi o produkt, którego wyjątkowe cechy i walory będą wynikały ze skłdników i tradycyjnych metod produkcji, stosowanych w danym regionie i stanowiących jego dziedzictwo.

Za kulinarno-dydaktyczną pracę na rzecz kultury i tradycji regionu KGW „Jagna” otrzymało cenne wyróżnienie - Klucz do Polskiej Spiżarni. Sukcesem jest również zdobycie pierwszej nagrody podczas Targów Turystyczno-Ogrodniczych w Minikowie za kaszodyniowca.

Panie z KGW "Jagna" mają bogate plany działalności na rok 2019
Gospodynie z Tłuchowa nie próżnują. Mimo iż na swoim koncie mają wiele pucharów, nagród i wyróżnień zdobytych na imprezach na szczeblu krajowym i wojewódzkim, to przygotowały bogaty program na rok 2019. - Nowością jest nasz udział w krajowych potyczkach „Bitwa Regionów” - mówi Joanna Sosińska z Koła Gospodyń Wiejskich „Jagna”. - Zaprezentujemy się również w Minikowie podczas „Lata na wsi” w maju, a także na dożynkach i imprezach okolicznościowych. Już myślimy także o październikowym Święcie Dyni, który zaplanowano na pierwszy weekend tego miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska