Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima zjadła gruszom pączki

Lucyna Talaśka-Klich
Z powodu długiej i mroźnej zimy tegoroczne zbiory owoców będą mniejsze niż w latach poprzednich. Prawdopodobnie wymarzła też część ozimin.

     Synoptycy zapowiadają, że czeka nas jeszcze około 10 dni mrozów. Dla roślin najgorsze są obecnie duże skoki temperatur. W nocy słupek rtęci wskazuje nawet minus 15 stopni C, w dzień podnosi się do plus kilku stopni. - Takie różnice temperatur mogą bardzo negatywnie wpłynąć na drzewa w sadach - mówi Małgorzata Kołacz z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie. - Przemarzły pąki na gruszach i czereśniach. W pewnym stopniu ucierpiały też jabłonie, na przykład delikatniejsze Jonagold.
     
- W naszym gospodarstwie straty z powodu wymarznięć są bardzo duże - potwierdza Wojciech Klimkiewicz, sadownik z Wtelna. - Mróz zniszczył nie tylko pąki, wymarzły chyba wszystkie grusze i sporo jabłoni, które przed laty sprowadzono do Polski z Holandii. Jeśli chociaż część drzew się odbuduje, to na owoce i tak trzeba będzie czekać ze dwa lata.
     _Zdaniem sadownika duże skoki temperatury w marcu są dla drzew znacznie gorsze niż siarczyste mrozy w styczniu. - _W dzień jest ciepło i drzewa się rozhartowują
- dodaje Klimkiewicz.
     - Jestem załamana - mówi Mariola Markiewicz, współwłaścicielka plantacji truskawek w Buszkowie. - Wymarzła połowa truskawek odmian deserowych! Okrywa śnieżna w naszym regionie jest niestety niewielka i nie uchroniła przed skutkami dużych spadków temperatur. Taka pogoda raczej nie powinna zaszkodzić truskawkom przemysłowym. Te odmiany są bardziej odporne na wymarzanie.
     _O plony boją się także rolnicy, którzy jesienią wysiali oziminy. Marek Radzimierski z K-PODR Oddział w Przysieku uspokaja gospodarzy
: - Przemarznąć mogły jedynie jęczmień ozimy i rzepak - tłumaczy Radzimierski. - Tego jęczmienia nie ma u nas dużo, a poza tym jest szansa, że szyjki korzeniowe przetrwają i nastąpi regeneracja. Z rzepakiem może być gorzej w rejonach, gdzie jesienią było sucho. Z tego powodu wschody były słabe i rzepak nie zdążył przygotować się do zimy. Jednak tam, gdzie okrywa śnieżna jest duża, nie powinno być źle.
     Jeśli mroźna pogoda potrwa - jak zapowiadają meteorolodzy - do 20 marca, wiosenne prace polowe rozpoczną się później niż w ostatnich latach. - _Myślę, że rolnicy będą mogli wyjść w pole dopiero po pierwszej dekadzie kwietnia - twierdzi Radzimierski i dodaje, że już teraz gospodarze powinni przygotować się do prac polowych. Potem czasu może być niewiele, bo zdaniem synoptyków mroźna zima może nagle zamienić się w bardzo ciepłą wiosnę.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska