Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łazieńcu przywołano ducha Edwarda Stachury [zdjęcia]

Redakcja
Jadwiga Aleksandrowicz
W Aleksandrowie Kujawskim bieżący rok ogłoszono Rokiem Edwarda Stachury. Dla znajdującego się w mieście Warsztatu Terapii Zajęciowej to rok szczególny.

We wrześniu placówka otrzyma imię tego poety. Przygotowuje się do tego sumiennie. Co wtorek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Danilewicz- Zielińskiej uczestnicy WTZ poznają życie i twórczość poety, urodzonego w rodzinie polskich emigrantów we Francji, a po ich powrocie do Polski osiadłego w Łazieńcu, nieodpodal Aleksandrowa Kujawskiego. W WTZ ogłoszono konkursy, związane z osobą Steda, było spotkanie z jego siostrą Elianą, a działający w tej placówce zespół muzyczny Pole Minowe, prowadzony przez znakomitego muzyka Romana Czarnieckiego, zaplanował cykl koncertów z czytaniem poezji Steda.

Koncert miał być przy lokomotywie, sprowadzonej do Łazieńca koło Aleksandrowa Kujawskiego na cześć mieszkającego tu kiedyś nieżyjącego poety Edwarda Stachury. Pogoda wystraszyła muzyków zespołu Pole Minowe, w którym grają uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Aleksandrowie Kujawskim pod okiem Romana Czarnieckiego, znakomitego muzyka. Muzyka i poezja popłynęły spod wiaty świetlicy położonej nieopodal lokomotywy. Do czytających wiersze Steda dołączyła Emilia Gałąska, aleksandrowska radna miejska. Cykl koncertów z poezją Edwarda Stachury to wspólny projekt Warsztatu Terapii Zajęciowej i studentek UMK (kierunek - praca socjalna), które wczoraj wręczyły widzom opaski z nazwą zespołu, a muzykom podarowały koszulki z nazwą ich kapeli. INFO Z POLSKI odc. 33 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (27 kwiecień - 4 maj 2017)

Koncert Pola Minowego i poezja Edwarda Stachury w Łazieńcu

Pierwszy z nich z organizowano w Łazieńcu, gdzie stoi rodzinnym dom Stachurów. Miał być przy lokomotywie, ale ostatecznie zorganizowano go po wiatą miejscowej świetlicy.

Koncerty to wspólny projekt Warsztatu terapii Zajęciowej i współpracujących z nim studentek Wydziału Pedagogiki (kierunek: praca socjalna) Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Roksany Stodólnej, Angeliki Terpińskiej, Pauliny Urbańskie i nieobecnej na pierwszym koncercie - Katarzyny Sokołowskiej.
Podczas koncertu uczestnicy WTZ i radna miejska Emilia Gałąska, czytali wiersze Edwarda Stachury.

- Edward Stachura to poeta bliski uczestnikom naszego Warsztatu nie tylko dlatego, że mieszkał i tworzył w pobliskim Łazieńcu, ale także dlatego, że mamy wśród uczestników osoby piszące poezję i że sam Stachura miał podobne problemy, jak oni - mówi Mieczysław Kołodziej, kierownik aleksandrowskiego WTZ.

Kolejne koncerty Pola Minowego zaplanowano w Aleksandrowie Kujawskim, Toruniu, Nieszawie i Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska