Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy przekazały dane mieszkańców Poczcie Polskiej. Informacje były bezpieczne?

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Polskapress
Kilka kujawsko-pomorskich urzędów gmin przekazało Poczcie Polskiej dane ze spisów mieszkańców. Większość powołuje się na pismo Państwowej Komisji Wyborczej, ale wójt Skrwilna zapewnia, że dał PP dostęp do danych tylko teoretycznie.

Zwróciliśmy się do samorządów w Kujawsko-Pomoskiem z pytaniem, czy prawdą jest, że przed wyborami (tymi, które miały odbyć się 10 maja) przekazano informacje o mieszkańcach Poczcie Polskiej. Tu warto przypomnieć, że pierwotnie zakładano, iż wybory mają odbyć się droga korespondencyjną.

Burmistrz przekazał Poczcie Polskiej S.A. dane osobowe ze spisów wyborców.

- Urząd Miasta i Gminy w Skępem informuje, iż Burmistrz przekazał Poczcie Polskiej S.A. dane osobowe ze spisów wyborców - potwierdza Aneta Kisielewska, pracownik UMiG w Skępem.

„Zgodnie z pismem Nr ZPOW - 421-10/20 Państwowej Komisji Wyborczej oraz pismem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego (...) - to z kolei odpowiedź z urzędu gminy w Jeziorach Wielkich - gmina przekazała Poczcie Polskiej dane zgonie z wnioskiem” - pod listem podpisała się sekretarz gminy Grażyna Leśniewska.

Przypomnijmy, że akcję wysyłania pytań o dane przekazywane Poczcie Polskiej w skali ogólnokrajowej przeprowadziła organizacja pozarządowa Watchdog Polska.

Każde działanie, każda decyzja władz publicznych musi mieć oparcie w przepisach. Mówi o tym artykuł 7 Konstytucji RP: Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Ignorowanie tego artykułu przez rządzących w końcu dotknęło nas powszechnie” - informuje Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Dalej w komunikacie na stronie internetowej organizacji pozarządowej czytamy: „W Polsce jest zwyczaj, że władza ma rację. Ale czy mierzy się z konsekwencjami własnych decyzji? Rzadko. Tym razem namówiła do bezprawnego działania, czyli przekazania Poczcie Polskiej spisów wyborców, część samorządów. I to one, jako pierwsze, za to bezprawie odpowiedzą.
Jedną z kujawsko-pomorskich gmin, które sieć Watchdog wskazuje jako te, które udostępniły dane poczcie, jest Skrwilno. Zwróciliśmy się do tamtejszego samorządu o stanowisko w tej sprawie.

Urzędnicy twierdzą, że informacje zawarte w komunikacie na temat działań organizacji są tylko częściowo prawdziwe: „Zakodowany plik z danymi wyborców został przekazany Poczcie Polskiej poprzez skrzynkę epuap z informacją o sposobie uzyskania hasła dostępu”.

- Hasło dostępu nie zostało przekazane - dopowiada Gazecie Pomorskiej Janusz Szmytkowski, sekretarz gminy Skrwilno.
Watchdog Polska kieruje do prokuratury zawiadomienia, celem wyjaśnienia, czy gminy nie łamały prawa przekazując dane. Z kolei Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do WSA decyzję ministra cyfryzacji o przekazaniu poczcie danych z rejestru PESEL.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska