Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy Mogilno rok z dodatnim przyrostem naturalnym. Czy to już stały trend?

Jan Szczutkowski
W roku ubiegłym w Mogilnie odnotowano 253 urodzeń, o 6 więcej w porównaniu z 2018 r.
W roku ubiegłym w Mogilnie odnotowano 253 urodzeń, o 6 więcej w porównaniu z 2018 r. www.freeimages.com
Mały bo mały, ale jednak... Gmina Mogilno odnotowała w roku ubiegłym niewielki przyrost naturalny.

W roku ubiegłym trochę drgnęło w niektórych wskaźnikach demograficznych w gminie Mogilno. Na świat przyszło trochę więcej maluszków niż rok wcześniej. Natomiast mniej zarejestrowano zgonów. Zatem przyrost naturalny w mogileńskiej gminie okazał się dodatni (+6). Choć niewielki, to jednak cieszy. Niestety, w większości polskich gmin i miast statystycy odnotowują ujemny przyrost, m. in. w Inowrocławiu wyniósł minus 398.

Przypomnijmy: przyrost naturalny oblicza się na podstawie liczby urodzeń oraz zgonów. W Mogilnie odnotowano 253 urodzeń, o 6 więcej w porównaniu z 2018 r. Czyżby to był rezultat programu rządowego 500+? Krajowe dane tego nie potwierdzają. Niedawno Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, szczerze przyznała, że liczba dzieci w 2019 r. nie wzrosła i nie wzrośnie, bo coraz mniej kobiet może te dzieci rodzić.

Na lukę pomiędzy urodzeniami a zgonami, wpłynęła również emigracja młodych, która nasiliła się po wejściu Polski do Unii Europejskiej, od 2004 roku. Wówczas młodzi mieszkańcy szukali lepszych warunków życia w innych krajach. Tam też rodzą dzieci. Tylko w ostatnich dwóch latach w Urzędzie Stanu Cywilnego w Mogilnie sporządzono 81 zagranicznych aktów urodzenia.

Może tych dokumentów byłoby więcej, ale nie ma obowiązku rejestracji w Polsce dzieci urodzonych, np. na Wyspach Brytyjskich, Niemczech czy Hiszpanii. Zagraniczny akt urodzenia jest tylko konieczny w przypadku starań o polski paszport, dowód osobisty czy numer PESEL.

Wróćmy na mogileńskie podwórko. Na zeszłoroczny przyrost naturalny wpłynęła również zmniejszająca się liczba zgonów - z 260 do 231. Czy to będzie stały trend ? Raczej nie. Negatywne procesy demograficzne będą zachodzić z powodu niekorzystnej struktury wiekowej. Za mało jest ludzi młodych, m.in. w 2017 r. w powiecie mogileńskim w przedziale wiekowym od 0 do 14 lat, zarejestrowano ich zaledwie 14,9 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska