Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Świecie ma zwiększać powierzchnię terenów zielonych

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Andrzej Bartniak/archiwum
Trzeba przewietrzyć miasto, bo jest za dużo smogu.

- Tyle się mówi o zanieczyszczeniu powietrza w miastach. Jeszcze więcej o masakrze drzew. Dlaczego więc osiedle Marianki w Świeciu, gdzie mieszka coraz więcej ludzi, przypomina betonową pustynię? - pyta Czytelniczka z ulicy Piłsudskiego. 
- Czy gmina Świecie jest głucha na ten problem? Kto jak nie urzędnicy powinni dbać o to, by zielone płuca miasta nie kurczyły się?

Tylko 0,000755 procent

Z opracowania pod nazwą „Rozwój terenów zieleni na osiedlu Marianki w Świeciu” z grudnia 2016 roku wynika, że Świecie szczegółowo zaplanowało rozwój zieleni na osiedlu.
Czytamy w nim, że gmina Świecie liczy 17480 hektarów, a tylko 13,2384 hektara stanowią tereny zielone, co daje zaledwie 0,000755 procent powierzchni całej gminy. Dlatego celem urzędników jest stałe powiększanie zieleni.
Są oni świadomi roli, jaką roślinność odgrywa w oczyszczaniu miejskiego powietrza.

Za dużo toksyn

W studium czytamy, że gmina Świecie należy do strefy kujawsko-pomorskiej Programu Ochrony Powietrza, w związku z przekroczonymi wartościami benza(a)pirenu. To toksyczny składnik smogu, który powoduje raka, uszkadza nadnercza, wątrobę, układ odpornościowy i krwionośny, upośledza też płodność.
W Programie Ochrony Powietrza wskazano, iż gminy powinny planować „korytarze” zapewniające możliwość swobodnego przepływu mas powietrza celem przewietrzenia terenów zabudowanych.
Przewietrzenie zakłada projekt rozwoju terenów zielonych na osiedlu Marianki, zgodnie z którym przybędzie 4,2 hektara roślinności. Zagwarantuje to zagospodarowanie terenów wokół Dużego Blankusza oraz budowa skate parku z otoczeniem na Mariankach IV. Inwestycje zaplanowane są na ten rok.
Pisaliśmy już, że Duży Blan-kusz zostanie wyposażony w architekturę, jak amfiteatr, kynopark, plac zabaw, pomosty i inne. Równie rozbudowane są plany dotyczące roślinności.

Przestronne łąki kwietne

Nad Blankuszem ma być ona wielopiętrowa, zapewniająca schronienie różnym gatunkom zwierząt. Koncepcja zakłada utworzenie dużych łąk kwietnych, na których będzie możliwość ustawiania domków dla owadów zapylających. Planuje się również budki lęgowe oraz karmniki.
Nasadzone mają być gatunki odporne na trudne warunki glebowe oraz na susze i przemarzanie.
Urzędnicy stawiają na rośliny wytwarzające owoce (głóg, grusza, jarząb, klony, robinia, śliwa, sosna, berberys, krzewuszka, pęcherznica, świdośliwa), które zapewniają pokarm ptakom.

Słoneczny trawnik

Na Mariankach ma przybyć klombów kwiatowych, również obsadzanych piętrowo, począwszy od goździka pierzastego i bodziszka himalajskiego przez bordowy żywopłot formowany z berberysu po krzewuszkę cudowną.
Przewidziano także utworzenie większego, słonecznego placu trawiastego z przeznaczeniem na rekreację (pikniki, badminton). Może być on wykorzystywany również w czasie imprez organizowanych w tej części miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska