MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kijewo Królewskie. Miliony na kanalizowanie wsi

mona
Kontynuacja budowy kanalizacji w gminie to jedno z zadań, które znalazło się w kijewskim budżecie na najbliższy rok. Na zdjęciu: Henryk Pochacki podczas robót w Szymbornie
Kontynuacja budowy kanalizacji w gminie to jedno z zadań, które znalazło się w kijewskim budżecie na najbliższy rok. Na zdjęciu: Henryk Pochacki podczas robót w Szymbornie mona/mox
Budowa zaplecza dla piłkarzy Victorii Brzozowo, remont dachu na świetlicy w Trzebczu i kontynuacja kanalizowania gminy - to tylko kilka z inwestycji zaplanowanych w budżecie na ten rok.

Dochody gminy zaplanowane na bieżący rok wynoszą ponad 13 mln złotych, wydatki zaś 12,8 mln złotych. Na inwestycje zaplanowano 2,2 mln złotych.

Z unijnym dofinansowaniem

- Myślę, że kwota na inwestycje zwiększy się w ciągu roku - zapowiada Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Wśród najważniejszych zadań jest dokończenie kanalizowania wsi: Szym-borno-Bągart-Bajerze oraz rozpoczęcie podłączania do kanalizacji mieszkańców Brzozowa. Zgodnie z kosztorysem ma to pochłonąć dwa miliony złotych. Będziemy składać wniosek o środki unijne z PROW i w zależności od tego, ile ich otrzymamy, taki odcinek kanalizacji zlecimy w kierunku

Chełmna pociągnąć. Dokumentację przygotowaliśmy na dwa kilometry, w tym najbardziej zabudowanym terenie.

Przeczytaj także:
Kijewo Królewskie. Odnowiony budynek przeznaczą na zerówki

Radni zdecydowali się również na rozbiórkę niebieskich baraków przy boisku piłkarskim w Brzozowie. - Tam nie ma wody, mediów, czas to zmienić, bo przyjeżdżają zespoły z różnych miejscowości i nie wypada gościć ich w takich warunkach - dodaje Mieczysław Misiaszek. - Na budowę nowego zaplecza z szatniami, łazienkami, pokojem dla sędziów planujemy pozyskać pieniądze unijne, także z PROW. Szacunkowo może to nas kosztować około 220 tysięcy złotych.Budynek ma być parterowy, pozwolenie na budowę wójt już otrzymał.

Podpisał już także umowę na remont dachu na świetlicy wiejskiej w Trzebczu. O przyznanie funduszy unijnych i na ten cel zamierza ubiegać się u marszałka. - Ponadto chciałbym doprowadzić do tego, aby w spichlerzu przy szkole w Trzebczu powstał inkubator produktów regionalnych - podkreśla Mieczysław Misiaszek. - To piękne, zabytkowe miejsce, którego walory nie są wykorzystywane. Mieściłoby się tam biuro, salka konferencyjna, w przyległym parku można by organizować mini festiwal smaku. Wszystko po to, aby pomagać małym producentom produktów lokalnych. To byłoby pierwsze takie miejsce w województwie. Jednak potrzebujemy na ten cel co najmniej pół miliona złotych. Lokalna Grupa Działania "Zakole Dolnej Wisły" na pewno będzie starała się, by inkubator powstał.

Na drogi i ścieżki

Kontynuowana będzie także budowa asfaltowej jezdni w Napolu. Tu wójt liczy na dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

Wiadomości z Chełmna

- Wykonana zostanie ścieżka rowerowa z Napola do Kijewa Królewskiego - informuje Mieczysław Misiaszek. - Pozyskaliśmy już grunt kościelny. Na wniosek księdza proboszcza biskup przekazał nam go nieodpłatnie. Licząca 2,5 kilometra ścieżka wiodła będzie za drzewami, ponieważ chodzi nam o oddalenie pieszych, a zwłaszcza dzieci, od jezdni. Kosztorysowa wartość zadania to 450 tysięcy złotych. Zlecimy również przygotowanie dokumentacji na budowę ścieżki w Brzozowie - przy asfalcie.


Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska