Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Ciechocin. Mieszkańcy wsi też chcą żyć wygodnie

Kamila Mróz [email protected]
freeimages.com
W gminie buduje się wiele domów, o nowych mieszkańców też trzeba zadbać, więc gmina przeznaczy w tym roku na inwestycje ok. 4 mln zł.

25 % tegorocznego budżetu pochłonie realizacja najważniejszych zadań. Jakich? Szkoła Podstawowa w Świętosławiu oraz budynek przedszkola i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miliszewach doczekają się ocieplenia. Radni zdecydowali też o budowie dwóch dróg w Rudawiu i Małszycach. - W kadencji zwykle kładziemy ok. 8 kilometrów asfaltu, a więc średnio 2 kilometry rocznie. Staramy się utwardzać najważniejsze drogi gminne. Tam, gdzie mieszka najwięcej ludzi, tak aby infrastruktura pozwalała naszym mieszkańcom dojeżdżać do pracy i do szkół. W tym roku to łącznie w Rudawiu i Małszycach będą 2,5 kilometry.

Drogi zintegrują?

W Małszycach to kontynuacja budowy drogi. - Na tym obszarze jest sporo terenów budowlanych, powstają nowe domy. Dlatego doprowadzimy drogę do granic z gm. Lubicz po to, aby nowi mieszkańcy, którzy się u nas osiedlają, nie musieli wozić dzieci do Lubicza czy Torunia, ale mogli do Ciechocina. Tym sposobem chcemy bardziej ich z nami związać - wyjaśnia Jerzy Cieszyński.

Przeczytaj też: Wystawy rolnicze 2015 w województwie kujawsko-pomorskim [kalendarz]

Nowe oblicze zyska też świetlica w Kujawach. Wójt mówi: - W gminie we wszystkich miejscowościach mamy świetlice wybudowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a w ubiegłym roku, we wrześniu, zakończyliśmy budowę ostatniej świetlicy w Kujawy. Na szczęście w grudniu ogłoszono kolejny konkurs, z którego możemy skorzystać na zagospodarowanie tego obiektu. Będą boiska, plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrza. To, zdaniem wójta, stanie się doskonałe miejsce do spędzania czasu.

W rozwoju pomaga Unia

Te zadania mają pochłonąć ok. 4 mln zł. - Na razie to wystarczy - uważa wójt. Dlaczego? - Należy trochę "uspokoić" inwestycje, aby w latach 2017-2018 można było skorzystać ze środków z Unii Europejskiej - tłumaczy. - Dlatego należy uporządkować budżet na tyle, aby spokojnie aplikować o środki unijne. Takie małe gminy, jak Ciechocin, bez pieniędzy zewnętrznych, obojętnie z jakiego źródła, nie mają szans na rozwój. Musimy bardzo mądrze dysponować własnymi pieniędzmi, żeby spokojnie wchodzić w montaże finansowe ze środkami zewnętrznymi.

Przeczytaj też: Rolniku, masz ważny kurs chemizacyjny? Oprysków bez tego nie zrobisz

W tym roku Ciechocin zaprosi też na dwie duże imprezy. 14 czerwca odbędzie się Święto Wsi Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie młode, ale ściągające tysiące zwiedzających i wielu wystawców. - O tegorocznym jeszcze nie informowaliśmy, a już mamy chętnych - cieszy się wójt.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Z kolei 26 lipca z Golubia-Dobrzynia do Ciechocina ruszy półmaraton Szlakiem św. Jakuba. Każdy uczestnik otrzyma medal w kształcie muszelki. Nagrodą główną będzie bilet lotniczy do Santiago de Compostela. Ale na tym się nie skończy. Na miejscu można się spodziewać festiwalu pielgrzymkowego i różnego rodzaju warsztatów. - Tak, aby ludzie, którzy nas odwiedzą mogli skorzystać z wielu atrakcji związanych z tym szlakiem - mówi Jerzy Cieszyński.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska