Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Tyle pieniędzy trafi na biznes, walkę ze smogiem, kulturę, budowę dróg i transport

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej w nowej perspektywie unijnej region zdobył ponad 136 mln euro. Na zdjęciu: przebudowa drogi wojewódzkiej nr 254: Brzoza - Łabiszyn.
Na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej w nowej perspektywie unijnej region zdobył ponad 136 mln euro. Na zdjęciu: przebudowa drogi wojewódzkiej nr 254: Brzoza - Łabiszyn. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Nasz region otrzyma ok. 1 miliard 836 mln euro z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Pieniądze trafią między innymi do lokalnych przedsiębiorców, ochronę środowiska, walkę ze smogiem, budowę dróg i obwodnic oraz rozwój publicznego transportu, w tym inwestycje w wodorowe pociągi.

Spis treści

Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza - właśnie tak nazywa się nasz nowy program operacyjny. Region dostanie prawie 1,9 mld euro na inwestycje w różnych obszarach.

Fundusze Europejskie na walkę ze smogiem

Konkretnie będzie to m.in. ochrona środowiska - walka ze smogiem, inwestycje w odnawialne źródła energii, nowoczesna gospodarka odpadami, zieleń w miastach i wiele kilometrów nowych ścieżek rowerowych, no i, oczywiście, biznes!

Pieniądze trafią na rozbudowę infrastruktury drogowej - powstanie 14 nowych obwodnic m.in. Golubia-Dobrzynia, Więcborka czy Sępólna Krajeńskiego. Na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej w nowej perspektywie unijnej region zdobył ponad 136 mln euro.

Fundusze Europejskie na budowę i modernizację dróg

Wojewódzkie drogi w Kujawsko-Pomorskiem to wciąż duży plac budowy.

W tym roku mają być ukończone między innymi duże projekty związane z kompleksową rozbudową kilku regionalnych dróg, jak: rozbudowa drogi nr 548 Stolno-Wąbrzeźno, przebudowa nr 265 Kowal-granica województwa, budowa obwodnicy Lubrańca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270, przebudowa nr 270 Brześć-Lubraniec, przebudowa nr 254 Brzoza-Łabiszyn (na zdjęciu po lewej stronie), przebudowa nr 544 Brodnica-granica województwa.

- Równocześnie z myślą o następnych latach oraz jak najlepszym wykorzystaniu pieniędzy samorządowych, centralnych i unijnych, będziemy przygotowywać do realizacji kolejne zadania - mówił niedawno dziennikarzom marszałek Piotr Całbecki. - Dlatego powstaje Plan Rozwoju Sieci Drogowej. Dokument wskaże inwestycje do realizacji, uwzględni także rozwój sieci dróg rowerowych, poprawę bezpieczeństwa i działania związane z odtwarzaniem przydrożnych alei drzew.

W pierwszej kolejności analizowane będą między innymi propozycje gmin i powiatów. Wiele zadań przygotowywanych jest również w partnerstwie z samorządami lokalnymi. Plan Rozwoju Sieci Drogowej pozwoli wybrać do realizacji priorytetowe zadania określone w strategii rozwoju województwa, która wykracza poza 2030 rok.

Dodajmy, że dużą liczbę odcinków dawnych dróg krajowych województwo przejęło m.in. wraz z oddaniem do użytku trasy ekspresowej S5. Kolejne istotne zmiany nastąpią po wybudowaniu trasy ekspresowej S10 między Bydgoszczą i Toruniem.
Natomiast 41 mln euro przeznaczonych zostanie na kolej , czyli zakup nowego taboru oraz rozwój linii kolejowych.

Fundusze dla placówek naukowych, instytucji kultury

  • Województwo chce inwestować także w pociągi napędzane wodorem.
  • Szeroki strumieniem fundusze popłyną także do placówek naukowych, instytucji kultury.
  • Wsparcie otrzyma turystyka i oddolne, lokalne inicjatywy. W programie są także inwestycje w służbę zdrowia. Na pomoc mogą liczyć również oba uzdrowiska w regionie - Ciechocinek oraz Inowrocław.

Oczywiście, kontynuowane będą już rozpoczęte inwestycje, jak np. budowa Teatru Muzycznego w Toruniu.

Fundusze Europejskie na Zielony Ład

Głównym akcentem Funduszy Unijnych dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład, związane przede wszystkim z efektywnością energetyczną i energetyką opartą na źródłach odnawialnych, działaniami na rzecz adaptacji do zmian klimatu i transportem niskoemisyjnym.

Nowością jest zasadniczy mechanizm, w myśl którego pieniądze będą przekazywane na zasadzie zwrotnych instrumentów finansowych, czyli nisko oprocentowanych lub częściowo umarzanych pożyczek.

Fundusze Europejskie na nowoczesny biznes

Będzie to dotyczyło nie tylko firm, ale również na przykład gmin inwestujących w rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. Jedną czwartą budżetu FEdKP 2021-2027 będą dysponowały lokalne społeczności i lokalne organizacje, od stowarzyszeń samorządowych zarządzających środkami dla obszarów funkcjonalnych największych miast regionu, po działające w gminach lokalne grupy działania.

W obszarze przedsiębiorczości planowane są działania na rzecz zwiększenia aktywności przedsiębiorstw w B+R (działalność badawczo-rozwojowa), wdrażania innowacji przez m.in. wsparcie infrastruktury B+R oraz wsparcie wykonywania i zakupu wyników prac B+R, cyfryzację w sektorze publicznym i MŚP, wzmacnianie produktywności i innowacyjności MŚP, a także umiejętności rozwoju, zgodnie z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami. Na ten cel trafi łącznie 200 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska