MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundusz emerytalny musisz wybrać sam. Akwizytor już do ciebie nie przyjdzie

(jz)
fot.sxc.hu
10 stycznia mija termin zapisywania się do otwartych funduszy emerytalnych. Kto sam nie wybierze, trafi do funduszu wylosowanego przez komputer.

Kto ma obowiązek należenia do OFE

Kto ma obowiązek należenia do OFE

Członkostwo w OFF jest obowiązkowe dla osób urodzonych po 1968 roku, które podjęły pierwszą pracę lub rozpoczęły działalność gospodarczą na własny rachunek.

Nie dotyczy to uczniów i studentów przed 26 rokiem życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub podjęli studia doktoranckie.

Zakaz akwizycji do OFE wprowdzono w ubiegłym roku, obowiązuje więc pierwszy raz.
Tymczasem 10 stycznia mija termin zapisywania się do otwartych funduszy emerytalnych osób urodzonych po 1968 roku, które podjęły pierwszą pracę lub rozpoczęły własną działalność gospodarczą.

Prawie 50 miliardów złotych rocznie zabraknie ZUS na emerytury w najbliższych latach

OFE nie wybrało sobie 311 tys. osób, w grudniu ZUS wysłał im listy z przypomnieniem. Jeśli najpóźniej 10 stycznia nie podpiszą umowy, fundusz zostanie im wybrany przez komputer.

W związku z wprowadzonym zakazem - odmiennie niż w poprzednich latach - nie zgłosi się akwizytor funduszu. Każdy sam musi zapisać się do wybranego OFE. Niezbędne formularze są na ich stronach internetowych, zwykle z czytelną "instrukcją obsługi". Nie ma co zwlekać z wypełnieniem deklaracji, bo w ostatniej chwili mogą być problemy z dostaniem się na stronę.

Można też zgłosić się do funduszu listownie lub telefonicznie poprosić o przesłanie formularzy.

Jak najszybciej przystapić do funduszu emerytalnego?

Aktualnie działa 14 OFE: Aegon, Allianz, Amplico, Aviva, AXA, Generali, ING, Nordea, Pekao, PKO Bankowy, Pocztylion, Polsat, PZU "Złota Jesień", Warta.
Gdzie można się dowiedzieć istotnych informacji o funduszu, który nas interesuje? Każdy z nich na swojej stronie chwali się wynikami, które pokazują, że wypada lepiej niż inne OFE.

Komisja Nadzoru Finansowego na swojej stronie (www.knf.gov.pl) umieściła informację o wynikach inwestowania wszystkich OFE osiąganych w różnych okresach: od roku do pięciu lat. Podaje też wysokość pobieranych opłat od składki i opłatę za zarządzanie.

Prawie wszystkie fundusze pobierają opłatę na maksymalnym, dopuszczonym przepisami poziomie 3,5 proc. Wyjątkiem jest Polsat (3,4 proc.) i Allianz (3,45 proc.).
Opłaty za zarządzanie zależą od wielkości aktywów netto, które ma fundusz. Im wyższe aktywa (większy fundusz), tym procentowo niższa opłata.
Osoby, które do 10 stycznia nie podpiszą umowy, 31 stycznia zostaną rozlosowane między cztery OFE: Allianz, AXA, Bankowy i Generali.

W losowaniu biorą udział fundusze, które w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych osiągnęły stopę wyższa niż średnia, a ich aktywa wynoszą mniej niż 10 proc. wartości wszystkich aktywów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska