MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fotka z wakacji

MAGDALENA MIKOŁAJ
Co zrobić, aby urlopowe zdjęcia były udane i  aby zamiast ładnej pamiątki nie okazały się  knotami, których sami nie chcemy oglądać?
Co zrobić, aby urlopowe zdjęcia były udane i aby zamiast ładnej pamiątki nie okazały się knotami, których sami nie chcemy oglądać?
Profesjonaliści doradzają pstrykającym amatorom

Udając się na wczasy lub wyieczkę każdy z nas planuje przywieźć mnóstwo ciekawych fotek, by móc się później pochwalić nimi wśród znajomych i rodziny. Co zrobić, aby urlopowe zdjęcia były udane i aby zamiast ładnej pamiątki nie okazały się knotami, których sami nie chcemy oglądać?

Gotowość sprzętu

- Zawsze należy sprawdzić stan baterii bądź akumulatorów w aparacie. Jeśli to możliwe warto mieć zapasowe, aby nie zmarnować okazji na udane zdjęcie - mówi Pomorskiej Bogusław Kolanowski, inowrocławski fotograf. - Kolejny krok to oczyszczenie obiektywu. Usuwamy zwłaszcza odciski palców z soczewki. Jeśli tego nie uczynimy, fotografia może być zamazana - dodaje. Ważne jest też sprawdzenie trybu pracy aparatu. Jeśli nie mamy wiedzy fotograficznej, ustawmy tryb automatyczny. Gdy wiedzę taką posiadamy i umiemy z niej korzystać, wówczas warto dostosować aparat do warunków, w jakich fotografię mamy zamiar robić.

Razem ze światłem

Obecnie większość zdjęć wykonywanych jest aparatami cyfrowymi. Ich mankamentem jest częste nie radzenie sobie z pomieszanym oświetleniem. - Ważne jest to, aby starać się fotografować "razem ze światłem", czyli aby źródło światła znajdowało się za plecami - tłumaczy Bogusław Kolanowski. - Jeśli wykonujemy zdjęcie osoby na tle zachodzącego słońca, należy koniecznie włączyć lampę błyskową. To samo należy uczynić podczas pochmurnej aury oraz deszczu - _radzi._

Stopy też fotografujemy!

- Fotografując osobę, nie należy obcinać jej stóp. Czasami można się zdecydować na tak zwany. plan amerykański, wówczas obejmujemy postać do kolan - usłyszeliśmy w jednym z inowrocławskich zakładów fotograficznych. Jeśli zdjęcie jest na tle okna, należy włączyć lampę błyskową. - Gdy decydujemy się na fotografię budynku, musimy stanąć w odpowiedniej odległości, nie za blisko, bowiem wtedy obiekt będzie się pochylał - radzi fotograf. Uważajmy jednak na to, aby nasz cień nie był dodatkowym elementem na zdjęciu.

Zasada złotego podziału

Wśród żelaznych reguł fotografa, znajdować się powinna zasada złotego podziału. Zdjęcie dzielimy na 9 pól, tak jak do gry w kółko i krzyżyk. Środkowe pole, a właściwie jego rogi, stanowią 4 punkty, które przyciągają największą uwagę oglądającego. - Robiąc zdjęcie horyzontu, warto, aby pokrył się on z dwoma górnymi punktami. Większość osób lokuje horyzont w połowie zdjęcia, co jest błędem - tłumaczą profesjonaliści.

__

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska