MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Pomorska ma już 60 lat

(has)
W programie galowego koncertu znalazły się m.in.: znakomita "Orawa” Wojciecha Kilara i "Harnasie” Karola Szymanowskiego.
W programie galowego koncertu znalazły się m.in.: znakomita "Orawa” Wojciecha Kilara i "Harnasie” Karola Szymanowskiego. Andrzej Muszyński
Wczorajszym koncertem galowym Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy uświetniła obchody 60-lecia swojego istnienia. Inicjatorem jej powołania i budowy okazałego gmachu był Andrzej Szwalbe.

W liczącej sześć dekad historii filharmonii najważniejsze są dwie daty - 1953 i 1958. Jednak korzeniami instytucja ta sięga okresu przedwojennego.

W 1922 r. powstało w Bydgoszczy Towarzystwo Muzyczne, zaś w drugiej połowie lat 30. Miejska Orkiestra Symfoniczna. Po wojnie zespół odrodził się, by w roku 1946 r. przyjąć nazwę - Pomorska Orkiestra Symfoniczna.

Nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy orkiestry, gdyby nie Andrzej Szwalbe, który we wrześniu 1951 r. został jego dyrektorem. Dwa lata później (1 stycznia 1953 r.) Pomorską Orkiestrę Symfoniczną przekształcono w Państwową Filharmonię Pomorską.

Brak odpowiedniej sali bardzo dokuczał zespołowi, który koncertował w różnych obiektach, niespełniających warunków. Stąd pilna potrzeba budowy obiektu, który stałby się siedzibą FP.
I choć łatwo nie było (pojawiły się problemy z bardzo niestabilnym gruntem, z którym walczyli architekci i budowlańcy), w ciągu pięciu lat na miejscu przedwojennych kortów tenisowych stanął okazały budynek (autorem projektu architektonicznego był Stefan Klajbor).

16 listopada 1958 r. uroczystym koncertem FP zainaugurowała działalność w nowym gmachu. Wrażenie na melomanach i muzykach robiła - i do dziś robi - znakomita akustyka. Nic dziwnego, bo sala koncertowa na 880 miejsc to prawdziwy cud akustyki (tak miał powiedzieć niezapomniany Jerzy Waldorf).

Zobacz: Zheeyoung Moon z Korei Południowej wygrała IX Konkurs Paderewskiego

Sześćdziesiąt lat historii FP to czas wielkich koncertów, znaczących festiwali muzycznych i recitali najwybitniejszych wirtuozów z całego świata. Wśród sław, które wystąpiły na estradzie bydgoskiej filharmonii byli m.in.: Światosław Richter, Nigel Kennedy, Kazimierz Kord, Vadim Brodski, Halina Czerny-Stefańska, Mischa Maisky, Jerzy Maksymiuk, Witold Małcużyński, Wanda Wiłkomirska, Piotr Paleczny, Garrick Ohlsson, Luciano Pavarotti, Ivo Pogorelić, Artur Rubinstein, Antoni Wit i Krystian Zimerman.

Filharmonia jest głównym organizatorem Bydgoskich Festiwali Muzycznych (od 1963 roku) oraz Międzynarodowych Festiwali Musica Antiqua Europae Orientalis (od 1966 roku, co 3 lata). Ma również znaczący dorobek naukowy (od 1966 r. odbywają się kongresy muzykologów z całego świata).
Zaliczana do czołowych instytucji muzycznych kraju placówka posiada dwa etatowe zespoły artystyczne - wspomnianą już Orkiestrę Symfoniczną i powstałą w 1962 r. Capellę Bydgostiensis pro Musica Antiqua (była jednym z pierwszych w kraju zespołów prezentujących muzykę dawną na instrumentach z epoki i ich kopiach).

Oba zespoły artystyczne (poza koncertami w rodzimej placówce, a także w krajowych i zagranicznych ośrodkach muzycznych) dokonują również nagrań płytowych. Ich dziełem są światowe prawykonania największych kompozytorów naszych czasów takich jak np. Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar.
Twórca i dobry duch FP Andrzej Szwalbe kierował tą instytucją do roku 1991 r. (odlana w brązie postać dyrektora Szwalbego kilka lat temu stanęła przed gmachem filharmonii).

Od 22 lat dyrektorem FPjest Eleonora Harendarska, rodowita bydgoszczanka, absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, menedżer kultury. Do licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień, które ma na swoim koncie dyr. Harendarska, doszedł w tym roku Autograf Bydgoski.
W roku 60. urodzin szacownej Jubilatce życzymy sal pełnych melomanów, a na estradzie największych muzycznych osobowości.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska