MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Erasmus zbliża!

Renata Kudeł
dr Jolan Roka, koordynator programu Erasmus, wicerektor  Budapest College of Communication and Business
dr Jolan Roka, koordynator programu Erasmus, wicerektor Budapest College of Communication and Business Fot. Wojciech Alabrudziński
Studenci oraz pracownicy naukowi z zaprzyjaźnionych uczelni w Europie przyjeżdżają do Włocławka za sprawą programu Erasmus.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej kwitnie międzynarodowa współpraca z uczelniami z Europy. Jakie języki można usłyszeć w gościnnych progach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej? Poza polskim (co naturalne) i angielskim (tym językiem włada większość przyjeżdzajacych z Europy) także m.in. bułgarski turecki, rosyjski, portugalski. Studenci oraz pracownicy naukowi i administracyjni z zaprzyjaźnionych uczelni w Europie przyjeżdżają do Włocławka za sprawą programu Erasmus. Stworzono go po to, aby wspierał międzynarodową współpracę szkół wyższych, umożliwiał wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę, oraz stwarzał uczelniom możliwość uczestniczenia w różnych projektach wraz z partnerami zagranicznymi. Jolan Roka jest Węgierką, wicerektorem Budapest College of Communication and Business. Specjalizuje się m.in. w komunikacji międzykulturowej. We Włocławku znalazła się za sprawą stażu naukowo-badawczego, ufundowanego jej przez polski rząd. Stypendystka polskiego rządu jest też koordynatorem programu "Erasmus".
To nie jest jej pierwszy pobyt w Polsce. Wcześniej była m.in. w Warszawie, Krakowie, Sopocie. Co zdecydowało, że znalazła się właśnie we włocławskiej uczelni? - W naszej uczelni w Budapeszcie zetknęłam się z dwoma studentami z Włocławka - mówi dr Jolan Roka. - To byli Konrad i Paweł z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku, którzy przyjechali do nas w ramach programu "Erasmus". Obaj bardzo ciężko pracowali, realizując program studiów, mieli poważny stosunek do nauki i do wykładowców. To wzmocniło moje zainteresowania Polską i chcąc tu przyjechać rozpoczęłam starania o stypendium rządu polskiego.
Jolan Roka podczas wizyty we Włocławku poznała specyfikę uczelni, spotkała się z wykładowcami i studentami. Barierę językową można było łatwo przełamać - pani doktor mówi po angielsku, francusku i rosyjsku. Język naszych wschodnich sąsiadów poznała podczas pobytu w Moskwie - jej rodzice to dyplomaci. Pracowała także m.in. w amerykańskich uniwersytetach w Pensylwanii i Teksasie. W Polakach, jak przyznała Jolan Roka, ceni otwartość i chęć niesienia pomocy.
W ramach programu Erasmusa w PWSZ przebywało w minionym roku akademickim 16 studentów oraz 9 nauczycieli akademickich z partnerskich szkół m.in. z Turcji. Do współpracujących uczelni wyjechało na studia zagraniczne w ramach Erasmusa 20 żaków. Z wymiany skorzystało też 15 nauczycieli akademickich oraz 3 pracowników administracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska