MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytury w pytaniach i odpowiedziach - relacja z dyżuru

relację przygotowała Jolanta Zielazna
Przepisy emerytalne są skomplikowane i emeryci często potrzebują indywidualnych porad (zdjęcie ilustracyjne)
Przepisy emerytalne są skomplikowane i emeryci często potrzebują indywidualnych porad (zdjęcie ilustracyjne) Tomasz Hołod
Czy można przejść na emeryturę z umowy-zlecenia? Czy konieczne jest rozwiązanie umowy o pracę? Kiedy najkorzystniej złożyć wniosek o emeryturę? Na pytania Czytelników odpowiadała Anna Zawadzka z Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w oddziale ZUS w Bydgoszczy.

30 maja kończę 60 lat, obecnie nie pracuję. Jaki jest najlepszy czas złożenia wniosku o emeryturę?
Może pani już złożyć wniosek do ZUS i od 30 maja będzie Pani miała przyznaną emeryturę. Może pani też poczekać i złożyć wniosek w lipcu, nawet 1 lipca, wtedy obejmie panią roczna i kwartalna waloryzacja składek. Proponuję zgłosić się do doradcy emerytalnego, który wyliczy hipotetyczną emeryturę dla wniosku złożonego w maju i w lipcu.

Pracuję, mam już ponad 60 lat i od 30 lipca chciałabym przejść na emeryturę. Kiedy powinnam rozwiązać umowę o pracę i złożyć wniosek? Pracuję na etacie, ale oprócz tego mam umowę o pracę tymczasową. Czy muszę rozwiązać umowę z każdym pracodawcą i mieć od każdego świadectwo pracy?
Wniosek o emeryturę może pani złożyć na początku lipca. Najpóźniej do 30 lipca powinna pani rozwiązać umowę o pracę i do 31 lipca dostarczyć świadectwo pracy. Jeśli jest pani zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy na umowę o pracę konieczne jest rozwiązanie umowy o prace ze wszystkimi zakładami pracy. Tylko umowa - zlecenie nie musi być rozwiązana, bo to nie jest stosunek pracy.

Jeśli ktoś jest zatrudniony na umowę zlecenie, czy z tej umowy może przejść na emeryturę?
ZUS przyzna emeryturę, jeśli były opłacane składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przynajmniej przez 1 dzień. W przypadku umowy zlecenia nie musi pani jej rozwiązywać.

Mam 60 lat, 45 lat pracy, w tym około 20 lat w szkodliwych warunkach. Czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę?
Musiałby pan spełnić następujące warunki: na 31 grudnia 1998 roku mieć 15 lat pracy w szczególnych warunkach i 25 lat ogólnego stażu pracy. Jeśli tych warunków pan nie spełnia, to niestety, nie może pan przejść na wcześniejszą emeryturę.
Natomiast, po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 65 lat, będzie miał pan prawo do rekompensaty za pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. Jeśli wykonywał pan pracę, która jest wymieniona w wykazie prac uprawniających do emerytur pomostowej - może pan przejść na pomostową. Radzę, by zgłosił się pan do doradcy emerytalnego w ZUS, który dokładnie sprawdzi pana sytuację.

Jestem na rencie, a pod koniec czerwca kończę 65 lat. Myślę, że ZUS automatycznie przeniesie mnie na emeryturę, ale wiem, że czerwiec to nie jest dobry miesiąc na przechodzenie na emeryturę. Czy można w ZUS złożyć wniosek, by na emeryturę przeniósł mnie w lipcu? Nawet gdybym miał mieć wypłaconą niecałą rentę?
ZUS przyznaje rencistom emeryturę z urzędu zawsze od dnia, w którym kończą wiek emerytalny. Pan kończy wiek w czerwcu tego roku, dlatego emeryturę przyznamy od czerwca. Szczegółowe informacje, od kiedy i w jaki sposób przyznamy Panu emeryturę z urzędu uzyska Pan w placówce ZUS.

Odszedłem na wcześniejszą emeryturę, gdy ukończyłem 60 lat. Teraz kończę 65. Czy muszę złożyć wniosek o emeryturę z powszechnego wieku? Będąc na emeryturze okresowo pracowałem na umowę-zlecenie, były od tego opłacane składki emerytalne.
Może pan złożyć wniosek. ZUS obliczając pana emeryturę pomniejszy podstawę jej obliczenia o sumę wypłaconych do tej pory świadczeń. Sprawdzimy w jakiej wysokości przysługuje panu nowe świadczenie. Jeśli nowa emerytura będzie niższa nic pan nie traci - będziemy wypłacać świadczenie w dotychczasowej wysokości.

Mój maż, rocznik 1943, przeszedł na wcześniejszą emeryturę w 2004 roku, pracował 43 lata w jednym zakładzie. Pracował w warunkach szkodliwych, jako dekarz. Miał ją obliczoną z zarobków z kolejnych 10 lat pracy. Czy nie można jej przeliczyć według nowych zasad, czyli ze zgromadzonego kapitału i składek? Pracownicy z jego zakładu, którzy teraz odchodzą na emerytury i tak samo zarabiali jak zarabiał mój mąż, tak dostają 2400-2500 zł, Mąż, już dodatkiem po ukończeniu 75 lat ma około 1900 zł. Czy za pracę w szkodliwych warunkach nie powinien dostawać jakiegoś dodatku? Po przejściu na emeryturę mąż już nie pracował.
Nie ma dodatków za pracę w szkodliwych warunkach. Z tego tytułu można przejść na wcześniejszą emeryturę i pani mąż z tego skorzystał przechodząc w 2004 roku na świadczenie. Nie ma też możliwości przeliczenia emerytury, jeśli mąż nie kontynuował zatrudnienia w chwili ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Dostaję rentę z ZUS i dostanę 13. emeryturę. Czy może mi ją zająć komornik?
Nie. Jednorazowe świadczenie pieniężne jest wolne od potrąceń komorniczych.

Dostaję emeryturę na konto w banku, ale jestem coraz mniej sprawna i chciałabym, żeby przynosił mi ją listonosz do domu. Termin wypłaty mam na 10. dzień miesiąca. Kiedy powinnam to zgłosić w ZUS?
W każdym przypadku zmiany: sposobu wypłaty świadczenia (poczta czy na konto), numeru konta albo adresu zamieszkania powinno być zgłaszane niezwłocznie do ZUS. Zmianę ta należy zgłosić minimum dwa tygodnie przed terminem płatności świadczenia. Wniosek jest pisemny albo ustny do protokołu.

Ukończyłem 65 lat, mam ustalony kapitał początkowy. Planuję przejść na emeryturę 25 lipca 2019 roku.
Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę? Czy do wniosku o emeryturę należy dołączyć oryginały wszystkich świadectw pracy czy z też z jakiegoś wyznaczonego okresu?

Emerytura powszechna przyznawana jest na wniosek i wypłata następuje od pierwszego dnia miesiąca złożonego wniosku, ale nie wcześniej niż od osiągnięcia wieku emerytalnego.
Jeśli chciałby pan, żeby ZUS wypłacił panu emeryturę od 1 lipca, powinien pan złożyć wniosek i świadectwo pracy w miesiącu lipcu. Może pan złożyć wniosek po rozwiązaniu stosunku pracy, ale nie później niż 31 lipca. Pan ma obliczony kapitał początkowy, dlatego do wniosku dołącza pan tylko świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy.

Moja żona, rocznik 1954, przeszła na emeryturę z dniem 12 lipca 2015 r. gdyż wtedy nabyła prawo do świadczenia, mając 60 lat i 8 miesięcy. Wynikało to z przejściowych aktów prawnych. Wniosek o emeryturę złożyła w czerwcu 2015 roku, ponieważ ZUS poinformował, że dokumenty trzeba dostarczyć na 30 dni przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Natomiast nie poinformowano żony, że dokumenty można złożyć w lipcu 2015 r., gdyż będzie to o wiele korzystniej dla świadczeniobiorcy. O takiej możliwości żona dowiedziała się dopiero z Gazety Pomorskiej. Czy jest możliwość ponownego złożenia wniosku i przeliczenia na nowo emerytury i jaka jest procedura dalszego postępowania?
W przypadku pana żony data, w której złożyła wniosek o emeryturę nie ma znaczenia. Żona wiek emerytalny ukończyła 12 lipca 2015 r. Nie ma potrzeby, żeby występowała z wnioskiem o przeliczenie emerytury, ponieważ ma obliczoną wysokość świadczenia według zasad obowiązujących w lipcu 2015 r.

Słyszałam, że czerwiec to najgorszy miesiąc do składania wniosku o emeryturę. Mąż mój właśnie kończy 65 lat 31 lipca br. i mamy dylemat, kiedy najkorzystniej złożyć wniosek. W czerwcu mąż ma zamiar zgłosić w zakładzie, żeby zebrać dokumentację, a w lipcu zgłosić się do ZUS-u z pełną dokumentacją. Pracuje od 1973 r. Prosiłabym o doradzenie czy dobrze myślimy. Czy w sierpniu jest nadzieja na emeryturę. Jak długo się czeka od złożenia wniosku?
Wniosek o emeryturę mąż może złożyć 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego. ZUS wyda decyzję nie wcześniej niż 31 lipca 2019 r., to jest w dniu, w którym mąż ukończy wiek emerytalny. Jeśli sprawa będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień, to ZUS może wydać decyzję później. Ma na to 30 dni, które liczymy od dnia, w którym wyjaśniliśmy ostatnią okoliczność niezbędną do wydania decyzji. To, czy ZUS wypłaci emeryturę jeszcze w sierpniu zależy od tego, kiedy mąż rozwiąże stosunek pracy i dostarczy świadectwo pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zasady głosowania w wyborach europejskich 9 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska