MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekologia. Przed nami Światowy Dzień Mokradeł. Ważne, abyśmy je chronili

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Mokradła to cenny element środowiska naturalnego. Na zdjęciu rezerwat Aleksandrowo w pobliżu Bydgoszczy
Mokradła to cenny element środowiska naturalnego. Na zdjęciu rezerwat Aleksandrowo w pobliżu Bydgoszczy Fot. Marek Weckwerth
2 lutego 2021 roku będziemy obchodzić Światowy Dzień Mokradeł, który został ustanowiony na pamiątkę podpisania Konwencji Ramsarskiej w 1971 roku. Pierwszy raz obchodzono go w roku 1997.

Zobacz wideo: Co zrobić z choinką po świętach?

Celem Konwencji Ramsarskiej jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł, co robi się na szczeblu międzynarodowym, krajowym i lokalnym.

Jak informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury, dotąd obchody Światowego Dnia Mokradeł odbywały się w ok. 95 krajach. Pozarządowe organizacje przyrodnicze, agencje rządowe i inne instytucje organizowały wydarzenia popularyzujące wiedzę o konwencji i obszarach wodno-błotnych, tak aby podnieść świadomość społeczną w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej tych obszarów.

Hasło: Mokradła i woda

Każdego roku Światowy Dzień Mokradeł poświęcony jest innej tematyce, w tym roku będzie przebiegał pod hasłem „Mokradła i woda”.

Susza w 2020 roku. Deszcz wcale nam nie pomoże. WWF Polska alarmuje!

W Polsce mokradła naturalne i przekształcone przez człowieka występują na około 4,4 mln ha, czyli na 14,2 procentach powierzchni kraju, z czego około 30 procent stanowią torfowiska. Pozostałe to różnego typu tereny łąkowe, zbiorowiska leśne – bagienne i łęgowe oraz nieleśne zbiorowiska bagienne.

Pochłaniają dwutlenek węgla

Mokradła są niezwykle istotne dla całej przyrody i ludzi. Pochłaniają dwutlenek węgla, retencjonują wodę, ograniczając w ten sposób skalę powodzi oraz łagodząc skutki suszy, a także przyczyniają się do zwiększania bioróżnorodności.

Niedziela dla turystów z trzęsawisk i bagien. I dla środowiska

Warunkiem istnienia mokradeł jest dostępność zasilającej je wody. Możemy wspomóc ochronę mokradeł np. poprzez racjonalne gospodarowanie wodą na obszarach rolniczych czy realizację dwukierunkowych, nawadniająco-odwadniających systemów melioracji.

Zerknij na stronę!

Zapraszamy na stronę Sekretariatu Generalnego Konwencji Ramsarskiej do zapoznania się z globalną mapą wydarzeń planowanych z okazji Światowego Dnia Mokradeł: https://www.worldwetlandsday.org/events

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska