Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szyszko: "Budowa Stopnia Wodnego Siarzewo to ważna inwestycja". Powstanie do 2025 roku

Oprac. AGW
pixabay.com
W piątek 1 grudnia podpisano porozumienie ws. budowy drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka – Stopnia Wodnego Siarzewo. Minister Jan Szyszko przekonuje, że ta inwestycja zapewni Polakom bezpieczeństwo powodziowe.

Zabezpieczenie przed powodzią to nie jedyna korzyść z powstania stopnia wodnego. - Umożliwi też rozwój transportu śródlądowego i produkcję czystej energii elektrycznej - mówił prof. Jan Szyszko, szef resortu środowiska.

1 grudnia ministrowie środowiska, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz energii podpisali porozumienie w sprawie realizacji tej inwestycji. Jej koszt to ponad 2,2 mld zł. Inwestycja ma zostać ukończona do końca 2025 roku. Lata 2017-2019 to przede wszystkim czas na uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych. W 2020 roku mają rozpocząć się prace budowlane.

Powstanie jaz o 15 przęsłach, elektrownia wodna o mocy ok. 80 MW, śluza żeglowna z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, urządzenia do spływu ryb w dół rzeki oraz boczne zapory ziemne, zbiornika wodnego oraz elementy towarzyszące.

- Ta inwestycja jest istotna z kilku względów. Pozwoli ona na zapewnienie bezpieczeństwa stopnia wodnego we Włocławku, w tym umożliwi zmniejszenie ryzyka powodziowego w regionie. Przyczyni się również do rozwoju gospodarczego regionów położonych wzdłuż dolnej Wisły oraz rozwoju transportu śródlądowego – podkreślił Szyszko. - Celem porozumienia ws. Budowy Stopnia Wodnego Siarzewo jest wzmocnienie dotychczasowej współpracy resortów na rzecz realizacji tej strategicznej inwestycji.

Dzisiejsze porozumienie powołało Komitet Sterujący, który na m.in. koordynować realizację przedsięwzięcia, wspierać podmioty zaangażowane w jego wykonanie oraz sprawować nadzoru nad tą inwestycją.

Mariusz Gajda, wiceminister środowiska: - Stopień Wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy ok. 80 MW, co umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackout-u

Jakie zalety powstania Stopnia Wodnego Siarzewo zakłada ministerstwo środowiska?

  • Ryzyko powodziowe ma zmniejszyć się poprzez ograniczenie ryzyka zatorów lodowych oraz umożliwienie prowadzenia akcji lodołamania.
  • Przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie skutkom suszy na obszarach o najmniejszych opadach w Polsce – na terenie Kujaw. Pozwoli na zapewnienie drogi wodnej żeglownej o znaczeniu międzynarodowym (minimum IV klasa).
  • Zwiększenie retencji wody i przywrócenie odpowiednich stosunków wodnych zapobiegnie zanikaniu unikatowych siedlisk.
  • Powstały zbiornik wodny wzbogaci też lokalną ornitofaunę, jako potencjalne miejsce do gniazdowania i żerowania dla ptaków.

Źródło: MŚ, Twitter

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska