Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasiona chia w jogurtach i deserach - są niebezpieczne? GIS nałoży srogą karę

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Nasiona chia mają wiele zalet, ale nie przesadzajmy z ilością
Nasiona chia mają wiele zalet, ale nie przesadzajmy z ilością pixabay.com
Główny Inspektor Sanitarny otrzymał informację o niedozwolonym stosowaniu nasion szałwii hiszpańskiej (chia) w niektórych kategoriach środków spożywczych (np. jogurtów, deserów). Wprowadzenie takiej żywności do obrotu bez zezwolenia, grozi grzywną a nawet ograniczeniem wolności.

W opinii z 2009 roku Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ocenił bezpieczeństwo całych i mielonych nasion chia. Dane toksykologiczne nie wskazywały na potencjalne negatywne skutki zdrowotne dla ludzi związane ze spożyciem tych nasion w ilości do 5 procent. Nasiona te zostały dopuszczone do zastosowania wyłącznie do pieczywa zgodnie z decyzją Komisji nr 2009/827/WE. Cała opinia jest dostępna na stronie internetowej EFSA.

W 2013 roku, w związku z rozszerzeniem zastosowania nasion szałwii hiszpańskiej na rynku jako nowego składnika żywności, brytyjska firma wprowadzająca ten produkt do obrotu przedstawiła informacje na temat bezpieczeństwa nasion chia.

Na ich podstawie państwa członkowskie i Komisja Europejska zgodziły się na rozszerzenie zastosowań nasion szałwii hiszpańskiej do 10 procent w:

  • wyrobach piekarskich,
  • śniadaniowych przetworach zbożowych,
  • mieszankach owoców, orzechów i nasion,
  • w opakowaniach jednostkowych przy zalecanym dziennym spożyciu wynoszącym maksymalnie 15 gram.

W 2015 r. dozwolone zostało użycie nasion chia do soków owocowych oraz mieszanek soków owocowych w ilości 15 gram/450 mililitrów.

Uwaga. Zastosowanie nasion szałwii hiszpańskiej w produktach innych niż wymienione powyżej wymaga przeprowadzenia przez danego przedsiębiorcę procedury autoryzacyjnej określonej w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 258/97.

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, do czasu uzyskania zezwolenia na wprowadzanie do obrotu w Unii Europejskiej nasion chia w jogurtach i deserach produkty te nie mogą być sprzedawane. Za wprowadzanie do obrotu nowej żywności bez uzyskania zezwolenia, o którym mowa w art. 7 rozporządzenia nr 258/97 mogą być zastosowane kary na przykład grzywny czy ograniczenia wolności.

Czy spożywanie nasion chia w dawkach większych niż 15 gram dziennie może być szkodliwe?
- W komunikacie na stronie GIS podane były ilości nasion dozwolone do stosowania w poszczególnych kategoriach żywności w UE, a nie ilości nieszkodliwe - wyjaśnia "Pomorskiej" Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Nie ma dowodów na to, aby nasiona chia były w jakikolwiek sposób szkodliwe dla ludzi.

Ma wiele zalet, ale uważajmy
Szałwia hiszpańska, zwana też chia, to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, pochodzący z centralnej i południowej części Meksyku oraz z Gwatemali. Jest bardzo ceniony ze względu na swoje nasiona. Roślina była uprawiana przez Azteków już w czasach prekolumbijskich. Nasiona służą do przygotowywania odżywczych napojów i żywności.

Nasiona mają wysoką wartość odżywczą, a w szczególności na znaczącą zawartość kwasu omega-3 α-linolenowego oraz cenne właściwości antyoksydacyjne, ale może być też druga strona medalu...

Pani Marta, właścicielka Bloga "Apetyt na życie", powołuje się w jednym z tekstów na badaczy Karyn Maier i Dana George'a, którzy uważają, że spożywanie nasion chia może przynieść wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Między innymi: nasilać działanie leków obniżających ciśnienie, zmniejszyć czas krzepnięcia krwi i jednocześnie zwiększyć ryzyko krwawienia, zwiększyć aktywność leków kontrolujących poziom cukru we krwi. Olej z nasion chia może mieć działania antynowotworowe w przypadku tkanki gruczołowej piersi, ale zawiera też kwas alfa-linolenowy ALA, który może być problemowy u osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na raka prostaty. Nasiona te wpływają również na gospodarkę hormonalną i zaburzają gospodarkę estrogenową. Nasion chia nie powinni też spożywać alergicy, kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami trawienia i z chorobami autoimmunologicznymi.

Pamiętajmy więc, co za dużo to niezdrowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska