MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzaminologia

Paweł Cieciura
Jak skutecznie przygotować się do egzaminu? Co zrobić, aby pokonać stres? W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie na komisji egzaminacyjnej?

     O odpowiedź na te i inne pytania poprosiliśmy specjalistę - prof. dr. hab. Romana Ossowskiego, dyrektora Instytutu Psychologii Akademii Bydgoskiej. Oto jego rady.
     1. Dbaj o sprawność fizyczną
     
Aby w pełni wykorzystywać swoje możliwości intelektualne, musisz dysponować "świeżym" umysłem. A nic tak nie odświeża mózgu jak wysiłek fizyczny. Powinieneś podejmować go regularnie, najlepiej w godzinach rannych i tuż przed snem. Oczywiście, nie przeciążaj się. Nie musisz koniecznie chodzić na siłownię. Wystarczy pojeździć na rowerze, albo na łyżworolkach.
     2. Nie przeglądaj notatek
     
Czytanie lub przeglądanie notatek to najgorszy sposób uczenia się. W głowie nie zostaje potem kompletnie nic. To tak jakby uczyć się prowadzenia samochodu na podstawie filmów. Z notatkami należy zapoznać się raz, a dobrze. Potem powinieneś podnieść głowę do góry i, nie patrząc na żadne zapiski, powtarzać materiał. Do notatek możesz wracać tylko wtedy, gdy czegoś zapomniałeś.
     3. Nie bój się wykresów
     
Pamiętaj jednak, że jeśli materiał chcesz sobie przyswoić szybko i dokładnie, musisz go wcześniej uporządkować. Osiąga się to przez rysowanie w notatkach wykresów, schematów i zależności przyczynowo - skutkowych. To właśnie te elementy ułatwią Ci zrozumienie wiadomości, których się uczysz. Inaczej trudno Ci będzie je sobie przypomnieć.
     4. Opanuj swój strach
     
Nie da się ukryć, że ważnym czynnikiem, który wpłynie na wynik egzaminu, będzie Twój stan emocjonalny podczas zdawania. Na lekką tremę możesz sobie pozwolić. Ona Cię zmobilizuje, poprawi Twoją koncentrację i sprawi, że szybciej i skuteczniej będziesz podejmował decyzje. Ale strachu ani przerażenia nie możesz akceptować. Najlepiej walczyć z nimi przez wypoczynek. Dobrze jest też uzbroić się w przekonanie, że zrobiłeś wszystko, co można było zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do egzaminu. Nie bierz żadnych środków uspokajających bez konsultacji z lekarzem. Ich działanie jest nieprzewidywalne. Mogą Cię zarówno skutecznie otępić, jak i nadmiernie pobudzić.
     5. Nie baw się długopisem
     
Na Twojej ocenie zaważy także sposób, w jaki zaprezentujesz swoją wiedzę. Podczas egzaminu ustnego pamiętaj o sporządzeniu planu wypowiedzi. Najpierw pomyśl - potem mów. Jeśli "strzelisz" jakąś głupotę, bardzo trudno będzie to później "odkręcić". Poza tym powinieneś panować nad swoimi odruchami. W czasie odpowiedzi nie baw się długopisem ani nie rozglądaj się na boki. Staraj się siedzieć prosto, utrzymuj kontakt wzrokowy z egzaminatorem, mów spokojnie. Sprawiaj wrażenie osoby, która doskonale rozumie dany temat, a nie tylko przywołuje wiedzę z pamięci. Nie wahaj się, bądź przekonany o tym, o czym mówisz. W przypadku egzaminu pisemnego także zwróć uwagę na staranność swojej pracy. Wiadomości, o których piszesz powinny zostać sprawnie wyłuszczone.
     6.Zapomnij o ściągach
     
Pomijając fakt, iż ściąganie jest nieuczciwe, jest ono także najszybszym sposobem na to, by zostać wyrzuconym z sali egzaminacyjnej.
     Dieta kandydata
     
Co warto jeść w trakcie przygotowań?
     

  • twaróg i jogurty - mają działanie uspokajające
         

  • warzywa - tłumią strach i agresję
         

  • słodycze - wprowadzają w optymistyczny nastrój
         

  • owoce - dodają energii
         Uważajcie na kawę - działa pobudzająco, ale może doprowadzić do rozkojarzenia i zaników pamięci.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Dołącz do nas na X!

    Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

    Obserwuj nas na X!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska