MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny - część humanistyczna - odpowiedzi. Dziś matematyka i przedmioty przyrodnicze

(EA), (WA)
Egzamin Gimnazjalny.
Egzamin Gimnazjalny. Polska Press
- Historia? To była masakra! - mówili wczoraj gimnazjaliści. Język polski poszedł im lepiej. Dziś zmierzą się z przedmiotami przyrodniczymi i matematyką. To dla wielu najtrudniejszy dzień.

Wczoraj o godz. 9 rozpoczął się tegoroczny egzamin gimnazjalny. Rano młodzież pisała historię i wos, a po przerwie, o godz. 11 rozpoczął się język polski.

Po zakończeniu pierwszej części z historii i wos większość uczniów wychodziła w nie najlepszych nastrojach. - Oj, nie trafiłam w pytania na WOS-ie i historii - mówiła nam po wyjściu z sali Katarzyna Góra z Gimnazjum nr 11 w Toruniu. - Nie mam stuprocentowej pewności co do żadnej odpowiedzi. Były rozbiory, powstania. Uczciwie powiem, że się uczyłam, ale chyba jednak nie poszło. Kiedy usiadłam i zaczęłam słuchać o zasadach egzaminu, przyszły nerwy. Brzuch może nie bolał, ale ręce się trzęsły. Mama przez trzy dni chodziła do kościoła modlić się o moje dobre wyniki. Wierzę, że polski pójdzie mi już dobrze. Tej części się nie boję.

Egzamin gimnazjalny 2015 - część humanistyczna (język polski). Odpowiedzi, pytania, arkusze

Na pytania z historii narzekały także dziewczyny z Gimnazjum nr 25 w Bydgoszczy. - Ta część była naprawdę trudna - mówiły Marta Szymczak, Sandra Kaliszewska, Patrycja Petner, Natalia Łeppek i Monika Łazarz. - Trzeba było podać dużo dat, uporządkować chronologicznie wydarzenia. Trzeba było mieć dużą wiedzę. Znacznie prostszy był wos.

Jedno z pytań dotyczyło historii religii: islamu, chrześcijaństwa i judaizmu. Uczniowie musieli ułożyć je od
najstarszej do najmłodszej. - Miałam z tym duży problem - przyznaje Sanda. - Nie jestem pewna, czy odpowiedź, którą wybrałam, była prawidłowa.

- Wos nie był trudny, ale historia nie była taka prosta - mówi również Joanna Miłkowska z Gimnazjum nr 9 we Włocławku. - Pytania sformułowano tak, by były podchwytliwe. Na szczęście podobne zadania omawialiśmy wcześniej na lekcjach. W sumie nie było tak łatwo, ale daliśmy radę
Na temat języka polskiego opinie były podzielone. - Dla mnie był chyba najtrudniejszy - mówi Natalia Woźnicka, również z Gimnazjum nr 9 we Włocławku. - Musieliśmy napisać opowiadanie o sławie, a ja przygotowana byłam na rozprawkę. Napisałam o młodym gitarzyście, którego spotkałam na ulicy w Warszawie. Potem zauważyłam go w programie telewizyjnym.

Na część z języka polskiego nie narzekały natomiast bydgoskie gimnazjalistki. - Nie była trudna - stwierdziły Patrycja, Natalia i Monika. - Trzeba było m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące "Dziadów". Nie miałyśmy z tym kłopotów. Opowiadanie też napisałyśmy bez problemów. Czasu było dużo.

Do wczorajszych egzaminów na luzie podszedł Oskar Zdrojewski z Gimnazjum nr 11 w Toruniu. - Dla mnie to taka większa kartkówka, ale na pewno staram się wypaść dobrze - mówi. - Zależy mi na tym, aby dostać się do V LO. A przy okazji dziękuję mamie, która cały czas trzyma kciuki!

Egzamin gimnazjalny 2015 - część humanistyczna (historia, wos). Odpowiedzi, pytania, arkusze

Dziś uczniowie zmierzą się z zadaniami z przedmiotów przyrodniczych i matematyki. W tym roku po raz pierwszy dla części matematycznej zostanie wprowadzone e-ocenianie. Egzaminatorzy nie będą poprawiać arkuszy papierowych, lecz sprawdzą je w internecie. Będzie to możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu.

Na razie e-ocenianie obejmie uczniów z terenu czterech okręgowych komisji egzaminacyjnym w Jaworznie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. W przyszłym roku ma ono zostać wprowadzone także w pozostałych czterech, m.in. w OKE w Gdańsku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska