Czy należy zorganizować ogólnopolskie referendum w sprawie...

  Czy należy zorganizować ogólnopolskie referendum w sprawie reformy oświaty? TAK czy NIE

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Czy należy zorganizować ogólnopolskie referendum w sprawie reformy oświaty? TAK czy NIE
  Czy należy zorganizować ogólnopolskie referendum w sprawie reformy oświaty? Od 1 września, w myśl zmian przygotowanych przez rząd, zlikwidowane będą gimnazja i wrócą ośmioklasowe szkoły podstawowe
  Czy należy zorganizować ogólnopolskie referendum w sprawie reformy oświaty? TAK czy NIE

  TAK - Michał Krawczyk, radny miejski Platformy Obywatelskiej


  Radni Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina kilkakrotnie sprzeciwiali się tzw. reformie edukacji wprowadzanej przez rząd PiS. Pierwsze stanowisko podjęliśmy już ponad rok temu, w listopadzie 2015 roku. Kolejny apel wystosowaliśmy półtora miesiąca temu. Zwróciliśmy się wówczas do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustaw wprowadzających nowe prawo oświatowe.
  Apelowaliśmy także do premier Beaty Szydło o przekazanie Lublinowi 17 milionów złotych koniecznych na przeprowadzenie przygotowanych przez PiS zmian. Nasze apele, tak jak i innych miast oraz korporacji samorządowych, pozostały niestety bez odzewu. Rząd postanowił wywrócić do góry nogami polski system edukacyjny, który działa sprawnie od ponad 17 lat. Na dodatek próbuje dokonać tego w zawrotnym tempie, przygotowując aktualnie „na kolanie” nową podstawę programową, w której karygodne błędy wytykają specjaliści (m.in. Rada Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk). Kolejnym etapem będzie tworzenie w kilka miesięcy nowych podręczników i szkolenie w tym samym czasie tysięcy nauczycieli.

  Polska szkoła wymaga zmian, w niektórych obszarach całkiem sporych, jednak przeprowadzanie ich bez konsultacji z fachowcami, nauczycielami i rodzicami, w oszałamiająco szybkim tempie, jest błędem, przez który cierpieć będą kolejne roczniki dzieci.

  Dodatkowo rząd wprowadza tzw. reformę w sposób bardzo sprytny, zrzucając na samorządy zarówno decyzje o nowej sieci szkół, jak i bardzo duże koszty tej zmiany.

  W związku z powyższym zawiązano komitet na rzecz przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum, które ma dać odpowiedź na pytanie, czy Polacy chcą tak zasadniczych zmian w oświacie od 1 września 2017 roku. Liczymy na to, że rząd PiS wysłucha głosu.

  NIE - Zbigniew Ławniczak, radny miejski Prawa i Sprawiedliwości


  Referendum jest niepotrzebne. Oczywiście wprowadzana przez rząd reforma oświaty budzi emocje, ale takie odczucia towarzyszą każdej zmianie w naszym życiu.

  Jestem zwolennikiem ośmioklasowej szkoły podstawowej. To dobry model kształcenia. Dotychczasowe ciągłe egzaminy dla uczniów: na zakończenie VI klasy szkoły podstawowej, na zakończenie gimnazjum rozbijały linearny ciąg nauczania. Teraz przywrócenie ośmioklasowej szkoły podstawowej będzie powrotem do normalności w procesie przekazywania wiedzy uczniom.

  Warto zadać sobie pytanie, dlaczego radni z PO włączyli się tak aktywnie do akcji wspierania referendum? I odpowiedź jest prosta. To dyrektywa polityczna z góry. Akcja ma charakter ogólnopolski i jest typowym działaniem politycznym. A przypomnę, że badania preferencji Polaków w sprawie referendum oświatowego, które przeprowadziły Fakt i Radio Zet, a opublikowała Wirtualna Polska, pokazują, że zdecydowana większość badanych jest przeciwna jego organizacji.

  Dziwi mnie też postawa radnych PO oraz Wspólnego Lublina, którzy zaakceptowali już przecież reformę oświaty podczas głosowania na ostatniej sesji nad zmianą obwodów szkolnych. Zmiana wynikała bowiem z potrzeb dostosowania siatki lubelskich szkół do nowych realiów, m.in. likwidacji gimnazjów.

  Nie przekonują mnie też argumenty, że reforma jest źle przygotowana i będzie kosztowna dla samorządów. Radni PO i Wspólnego Lublina szacują, że Lublin wyda na ten cel 17 mln zł. I twierdzą, że to olbrzymia kwota. A ja przypomnę, że zadłużenie miasta to ponad 1,3 mld zł. Zatem nie mówmy, że Lublin nie udźwignie zmian w systemie szkolnym.

  Pamiętajmy też, że organizacja referendum pochłonie kilkadziesiąt milionów złotych, jeśli nie więcej. I będą to pieniądze, które pochodzą z naszych podatków. not. Artur Jurkowski

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Co Tadeusz Rydzyk sprzedaje w swoim sklepie? [zdjęcia]

  Co Tadeusz Rydzyk sprzedaje w swoim sklepie? [zdjęcia]

  Koronowo z lotu ptaka [zdjęcia i wideo z drona]

  Koronowo z lotu ptaka [zdjęcia i wideo z drona]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Kosmetyczka Gwiazd: Anna Wendzikowska i jej sposób na urodę

  Kosmetyczka Gwiazd: Anna Wendzikowska i jej sposób na urodę