MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwa ogniska ptasiej grypy w Kujawsko-Pomorskiem w tym roku. W ubiegłym roku było 12

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W 2022 roku w Polsce stwierdzono 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (2,07 mln sztuk drobiu) typu H5N1, a w jednym przypadku H5N2. W naszym regionie było ich 12, pięć wśród drobiu i siedem u ptaków dzikich.
W 2022 roku w Polsce stwierdzono 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (2,07 mln sztuk drobiu) typu H5N1, a w jednym przypadku H5N2. W naszym regionie było ich 12, pięć wśród drobiu i siedem u ptaków dzikich. Adam Wojnar
Według stanu na 10 stycznia 2023 r. w bieżącym roku w Polsce stwierdzono 12 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. W województwie kujawsko-pomorskim dwa: w Linowie i Żninie.

Sytuację monitoruje Główny Lekarz Weterynarii. Z danych na 10 stycznia 2023 r. wynika, że w bieżącym roku w Polsce stwierdzono dziewięć ognisk ptasiej grypy u drobiu (173 218 zwierzęta) i trzy u ptaków dzikich. W województwie kujawsko-pomorskim są to dwa przypadki. 8 stycznia br. wirusa H5N1 wykryto w Linowie koło Świecia nad Osą w gospodarstwie komercyjnym, zajmującym się chowem indyków rzeźnych. W ognisku choroby znalazło się 27 984 zwierząt. Trzy dni wcześniej wirusa grypy ptaków potwierdzono u dziko żyjącej gęsi zbożowej, znalezionej w Żninie.

W 2022 roku w Polsce stwierdzono 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (2,07 mln sztuk drobiu) typu H5N1, a w jednym przypadku H5N2. W naszym regionie było 12 ognisk, pięć wśród drobiu i siedem u ptaków dzikich.

Wśród drobiu w Kujawsko-Pomorskiem:

  • 6 stycznia 2022 - 1 874 gęsi w Pamiętowie (powiat tucholski, gospodarstwo komercyjne)
  • 11 stycznia 2022 - 35 kur niosek w Chrystkowie (powiat świecki, chów przyzagrodowy)
  • 6 lutego 2022 - 2 597 gęsi hodowlanych w Dużej Cerkwicy (powiat sępoleński, gospodarstwo komercyjne)
  • 6 lutego 2022 - 3 396 kur hodowlanych w Marcinkowie (powiat inowrocławski, gospodarstwo komercyjne)
  • 15 grudnia 2022 - 13 000 indyków rzeźnych w Nowopolu (powiat lipnowski, gospodarstwo komercyjne)

U ptaków dzikich w Kujawsko-Pomorskiem:

  • 3 stycznia 2022 - łabędź niemy w Świeciu
  • 5 stycznia 2022 - mewa we Włocławku
  • 27 stycznia 2022 - łabędź niemy w Kamieniu Krajeńskim
  • 1 grudnia 2022 - łabędź niemy w Świeciu
  • 2 grudnia 2022 - łabędź niemy w Świeciu
  • 6 grudnia 2022 - łabędź niemy w Świeciu
  • 30 grudnia 2022 - łabędź niemy w Dobrzyniu

Wystąpienie grypy ptaków u drobiu w gospodarstwie wiąże się z koniecznością jak najszybszego zabicia ptaków, usunięcia zwłok oraz jaj, zniszczeniem produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, paszy oraz przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem, a na koniec z dezynfekcją.

Ponowne umieszczenie zwierząt w gospodarstwie może nastąpić po 21 dniach od dnia ostatecznego odkażania. Wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko grypy ptaków, spełniający wymagania weterynaryjne, otrzymują odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej.

- Grypa ptaków jest chorobą drobiu o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym – tłumaczył na naszym łamach Wojciech Młynarek, Kujawsko-Pomorski Lekarz Weterynarii. - Wywoływane przez nią straty wynikają nie tylko z faktu, że wirus może powodować zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego, ale także sprawia, że kraj w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksportować drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, a niestety czasami z obszaru całego państwa, co generuje bardzo duże straty finansowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska