MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże inwestycje w szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim i dobre wieści dla uzdrowiska w Ciechocinku

Redakcja
Jadwiga Aleksandrowicz
Mimo że zmieniły się warunki i nie będzie pieniędzy na nadwykonania, dyrektor szpitala w Aleksandrowie Kujawskim zapowiada dalszą modernizację placówki.

Reforma zdrowia przyprawia o ból głowy dyrektorów szpitali, bo nowe rozwiązania m.in. likwidują negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawach finansowych, na przykład kwoty za tak zwane nadwykonania, czyli procedury medyczne (operacje, zabiegi, badania), które wykonano, bo takie były potrzeby w diagnozowaniu lub leczeniu pacjentów, a które trudno było przewidzieć planując roczne wydatki.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Zmartwienie dyrektora
- Teraz dostaniemy ryczałt, w dodatku zgodnie z nową ustawą tak wyliczony, że im więcej nadwykonań, tym mniej pieniędzy. O łatanie dziury w budżecie pieniądze, muszą martwić się dyrektorzy placówek - nie ukrywa Mariusz Trojanowski, dyrektor Powiatowego Szpitala w Aleksandrowie Kujawskim.

Dodaje, że to niesłychanie trudne w sytuacji, gdy rosną koszty stałe (opał, energia, paliwo itp.), rośnie płaca minimalna, którą trzeba w kosztach uwzględnić i gdy są niemałe oczekiwania lekarzy i personelu medycznego na podwyżki wynagrodzeń.

Duże inwestycje w szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim i dobre wieści dla uzdrowiska w Ciechocinku

- O ile możemy liczyć na wsparcie rządowe przy podwyżkach dla pielęgniarek i ratowników medycznych, to nie mamy co liczyć na dodatkowe pieniądze na pensje dla innych grup zawodowych w tym lekarzom - nie ukrywa dyrektor.

Rok dużych inwestycji
Jakim wynikiem finansowym zakończył się miniony, bogaty w inwestycje i sporo pozyskanego nowego sprzętu, będzie wiadomo w lutym. Niemniej inwestycje zaplanowano także na obecny rok.

- Mamy dużą szansę dostać dofinansowanie rzędu kilkunastu milionów złotych na budowę sali operacyjnej intensywnej terapii, modernizację oddziału psychiatrycznego i zakładu opiekuńczo-leczniczego psychiatrycznego oraz izby przyjęć - wymienia dyrektor, dodając jednak, że nie wiadomo, czy samorząd powiatu dorzuci się do wkładu własnego.

Karetka dla uzdrowiska
- Chcemy też kupić karetkę z nowoczesnym wyposażeniem dla Ciechocinka. Stanie w uzdrowisku prawdopodobnie pierwszego lipca i wiele wskazuje, że już tam pozostanie - zapowiada dyr. Trojanowski.

Często zdarza się, że mieszkania przeznaczone pod wynajem, służą właścicielom jako składowisko niepotrzebnych mebli "po babci". Bardziej przypominają więc graciarnię niż miejsce, w którym chciałoby się spędzać większość czasu.- Zanim znalazłem odpowiednie lokum, sporo ich oglądałem - opowiada Tomek. - Jedno szczególnie zapadło mi w pamięć. Salon urządzony był dość oryginalnie i widać, że pamiętał czasy PRL-u. Mimo że miał może z 12 metrów, zmieściły się tam dwie sofy, rozpadająca się ława, dwie szafy i meblościanka. Wszystko oczywiście zupełnie z innej beczki.

Wynajem z piekła rodem! Opowieści osób, które wynajmują mies...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska