MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droższa kiełbasa biała i szynka wieprzowa. Żywca wieprzowego na rynku jest mniej

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Na wielkanocnych stołach znajdzie się m.in. biała kiełbasa, która podobnie jak inne wyroby z wieprzowiny, stopniowo drożeje.
Na wielkanocnych stołach znajdzie się m.in. biała kiełbasa, która podobnie jak inne wyroby z wieprzowiny, stopniowo drożeje. Wojciech Gadomski
Na wielkanocnych stołach znajdzie się m.in. biała kiełbasa, która podobnie jak inne wyroby z wieprzowiny, stopniowo drożeje.

- Nie możemy zbyt gwałtownie podnieść cen naszych wyrobów, bo klienci takich podwyżek nie zaakceptują, a przecież koszty produkcji bardzo nam wzrosły - mówi Roman Olszewski prowadzący rodzinną firmę Andrób w Suchorączku (k. Więcborka) zajmującą się przetwórstwem mięsa na niewielką skalę. Surowiec pochodzi z gospodarstw braci - Romana i Sławomira Olszewskich, którzy ostatnio coraz więcej płacą m.in. za pasze. To efekt sytuacji na światowych rynkach, także wojny w Ukrainie, która jest spichlerzem Europy.

Nieuniknione podwyżki

Przetwórca twierdzi, że podwyżki są nieuniknione. - Cenę za kilogram białej kiełbasy, w porównaniu do stycznia tego roku, podnieśliśmy o dwa złote - mówi Roman Olszewski. - Inne nasze wyroby, na przykład szynki, też nieco podrożały.

To też może Cię zainteresować

I dodaje, że klienci widzą, iż w marketach ceny przetworów mięsnych tak szybko nie drożeją. - To efekt tego, że duże sieci handlowe podpisują długoterminowe umowy z dostawcami - twierdzi. - Gdy koszty produkcji bardzo rosną, to przetwórcy nie mogą nagle zmienić ceny. I dlatego to oni tracą.

Ceny w skupie hamują

Tracą także rolnicy, producenci żywca wieprzowego, bo ceny w skupie nie rosną tak szybko jak powinny (gdy stawki na światowych rynkach wzrastają), ale bardzo szybko spadają (gdy na niemieckiej giełdzie odnotowano choćby najmniejszą obniżkę).
Jarosław Saldat z Dworzyska ( gm. Świecie) niedawno sprzedał tuczniki po 6,30 zł za kilogram żywca.

Przypomnijmy, że jeszcze w lutym br. za kilogram tucznika w kl. 1 oferowano rolnikom zaledwie 3,70 - 4,20 (tak wynika z notowań Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego). 5-7 kwietnia stawki wzrosły do 6,20-6,50 zł za kilogram żywca wieprzowego.

- Niestety ostatnio znowu kupujący nieco obniżyli stawki za tuczniki - zauważa gospodarz z Dworzyska. - A przecież pszenica jest wciąż bardzo droga (1800 -1900 zł/t), to samo dotyczy koncentratu (3800 zł/t).

To też może Cię zainteresować

Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG wyjaśnia: - Ostatnie silne wzrosty cen skupu trzody chlewnej w całej UE wyhamowują. Głównym powodem są trudności przetwórców w przełożeniu tak dynamicznych wzrostów surowca na sieci handlowe. Dlatego potrzebny jest pewien okres na wynegocjowanie nowych kontraktów na zmienionych warunkach. Nowe umowy z sieciami, rozpoczynający się sezon grillowy, sezon turystyczny w powiązaniu z mniejszą podażą żywca mogą dać impuls do dalszych wzrostów cen, co jest niezbędne do zapewnienia opłacalności produkcji hodowcom świń przy rosnących cenach pasz, energii i gazu.

- Gdybym miał wyjść na zero przy obecnych cenach pasz, to kilogram żywca wieprzowego musiałby kosztować ok. 9 złotych - dodał Jarosław Saldat, który zdaje sobie sprawę, że jest to raczej nierealne. Przynajmniej na razie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska