Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drastycznie zwiększa się liczba przypadków czerniaka skóry!

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Grzegorz Dembiński
Drastycznie zwiększa się liczba przypadków czerniaka skóry! Zwłaszcza wśród młodych kobiet.

Porównano dane zawarte w Krajowym Rejestrze Nowotworów z minionych dwóch dekad. Okazało się, że w tym okresie liczba przypadków zachorowań na czerniaka, przede wszystkim u kobiet między 22. a 44. rokiem życia, zwiększyła się prawie trzykrotnie.

- Ta grupa wiekowa nie jest przypadkowa - podkreśla dr n. med. Tomasz Mierzwa, kierownik Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Brąz na skórze 
przez osiem miesięcy

Bo właśnie młode kobiety najchętniej korzystają ze słońca, jak również z solariów.
- Rozmawiam z maturzystami i słyszę, że na studniówkę opalenizna być musi. Coraz częściej do solarium chodzą dziewczynki, by pięknie wyglądać podczas uroczystości pierwszokomunijnej. Idzie lato, więc na plaży nie wypada pokazać białego ciała. Co robią nastolatki i nie tylko one? Fundują sobie sztuczną opaleniznę! Naturalną, po wakacjach, trzeba koniecznie utrwalić. Pomoże w tym wizyta w solarium. I tak mamy osiem miesięcy, w ciągu których opalenizna jest konieczna. A skutki? Niestety, mogą być tragiczne - mówi dr Mierzwa.

Najgroźniejszy 
nowotwór skóry

Na stronie „Akademia Czerniaka” przeczytamy, że „czerniak to najgroźniejszy z nowotworów złośliwych skóry. Wywodzi się z melanocytów - komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na wyleczenie aż 80 proc. chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie”.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Zajrzeliśmy do Kujawsko-Pomorskiego Rejestru Nowotworów. Zawarte tam informacje muszą niepokoić. W 2000 r. w regionie na czerniaka zachorowało 49 kobiet i 34 mężczyzn; zmarło 36 pacjentów (kobiet 14, mężczyzn - 22). Ostatnia publikacja z 2014 r. dowodzi, że tendencja wzrostowa nie ominęła również naszego województwa. Trzy lata temu czerniaka zdiagnozowano u 95 kobiet (zmarło 37) i 64 mężczyzn (walkę z rakiem przegrało 41 panów).

Promienie, które 
mogą zabić

Jest jeden sposób, by się skutecznie chronić przed czerniakiem. Trzeba unikać słońca i zrezygnować z opalania w solarium.
Wielogodzinne pozostawanie na słońcu może się okazać zabójcze. Podobnie jak częste uczęszczanie do solarium.

- Słońce ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, dlatego nie powinniśmy całkowicie rezygnować z opalania, ale trzeba robić to z dużym umiarem. Nie powinniśmy przebywać na słońcu między godziną 11 a 16. Jeśli już jesteśmy na plaży, to chrońmy ciało mechanicznie - wystarczy cienka odzież. Koniecznie stosujmy też kremy z wysokim filtrem UV - radzi bydgoski onkolog.

Oglądaj skórę raz w miesiącu

Zachorować na czerniaka może każdy. Są jednak osoby, które mają szczególne predyspozycje, np. z jasną karnacją skóry, dużą liczbą znamion barwnikowych, jeśli w rodzinie występowały przypadki czerniaka.
- Podstawą profilaktyki, poza unikaniem opalania, jest czujność onkologiczna. Samokontrola skóry jest konieczna. Warto też korzystać z badań dermatoskopowych, a w razie zauważenia podejrzanej zmiany trzeba się od razu skonsultować z lekarzem - dodaje dr Mierzwa.

***

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska