MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 przedłużony - zmiany. Zobacz, kto otrzyma dodatkowe pieniądze

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Do 31 stycznia został przedłużony okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Do 31 stycznia został przedłużony okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Łukasz Kaczanowski
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie przedłużony. Kto może liczyć na dodatkowe pieniądze? Jak otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Zobacz, czy kwalifikujesz się do dodatkowego zasiłku opiekuńczego i co zrobić, żeby dostać wsparcie.

Zobacz wideo: Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop z 2020 roku?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021

Do 31 stycznia został przedłużony okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tak jak wcześniej, z zasiłku opiekuńczego można skorzystać w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna.

Od 18 stycznia do 31 stycznia 2021 roku ZUS ponownie wypłaci rodzicom dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które okresowo jest przyznawane rodzicom i opiekunom. Gdy rząd wyda odpowiednie rozporządzenie podczas epidemii koronawirusa, o świadczenie mogą wnioskować rodzice dzieci do lat 8 oraz wybrani rodzice i opiekunowie dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Co ważne, okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na prawo do tradycyjnego zasiłku opiekuńczego.

W jaki sposób państwo wspiera rodziców? O jakie świadczenia i zasiłki warto się ubiegać? Wyjaśniamy, czym charakteryzują się najbardziej popularne typy zapomóg dla rodziców.Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 - dla kogo?

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 8, jak i starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego może nastąpić z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego, do których dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały podczas epidemii koronawirusa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Co zrobić, ż...

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom na dzieci

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • do 18 lat, na te, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, w przypadku orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także w przypadku braku możliwości z powodu COVID-19 sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą, lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co ważne, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę stanowi średnie miesięczne wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym rodzic sprawował opiekę nad dzieckiem.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Oświadczenie o sprawowaniu opieki, będące jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika składek - pracodawcy lub zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl. Natomiast osoby prowadzące własną firmę, takie oświadczenie składają w ZUS. Mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Taki dokument jest niezbędny do wypłaty zasiłku - informuje rzeczniczka.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. obowiązkowym z umowy o pracę lub dobrowolnym z umowy zlecenia czy działalności gospodarczej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska