MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobrostan zwierząt w 2021 roku z kilkoma zmianami. Im więcej krów, tym mniejsza dopłata, pieniądze także dla owiec

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/khamkhor
W 2021 roku rolnicy po raz drugi razem z wnioskami o dopłaty bezpośrednie będą mogli starać się o dodatkowe pieniądze w ramach dobrostanu zwierząt. Projekt rozporządzenia przewiduje kilka zmian i włączenie owiec do pomocy dobrostanowej. Wysokość płatności do krów mlecznych będzie zależna od tego, ile ich hodujemy.

Miniony rok był w Polsce pierwszym, gdy rolnicy mogli wnioskować o nową formę wsparcia - „Dobrostan zwierząt”, działanie wyodrębnione z PROW 2014–2020. W 2021 poza pomoc ma dotyczyć nie tylko krów i świń, ale również owiec, przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które 30 grudnia trafiło do Rządowego Centrum Legislacji.

  • "(...) zdecydowano o rozszerzeniu od 2021 r. tego typu wsparcia również o owce. Tym samym od 2021 r. wsparcie w ramach działania będzie obejmowało szerszy katalog gatunków zwierząt.
  • Doświadczenia z pierwszego roku wdrażania działania wskazały ponadto, na potrzebę wprowadzenia zmian, które pozwolą na łatwiejszą, a co się z tym wiąże efektywniejszą i sprawniejszą realizację działania".

Zmiany w dobrostanie zwierząt - utrzymywanie loch w systemie jarzmowym

Resort rolnictwa powołując się na oczekiwania rolników, którzy zwracali uwagę na potrzebę znalezienia kompromisu między dobrostanem loch a dobrostanem prosiąt utrzymywanych z tymi lochami, a także w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa ludziom obsługującym te zwierzęta, w projektowanym rozporządzeniu proponuje się wprowadzenie odstępstwa od całkowitego zakazu utrzymywania loch w systemie jarzmowym.

Tym samym dopuszczono możliwość czasowego utrzymywania loch w systemie jarzmowym jednak przez okres nie dłuższy niż 8 dni w okresie okołoporodowym

To też może Cię zainteresować

Rejestr sposobu utrzymywania loch. "W przypadku, jeżeli rolnik, w planie poprawy dobrostanu zwierząt lub w oświadczeniu składanym w kolejnym roku realizacji działania zamiast planu poprawy dobrostanu zwierząt (w sytuacji braku istotnych zmian w tym planie) oświadczy, że lochy są utrzymywane w systemie jarzmowym przez okres nie dłuższy niż 8 dni w okresie okołoporodowym, będzie on zobowiązany do prowadzenia na formularzu udostępnionym przez ARiMR rejestru sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym. W rejestrze tym w odniesieniu do każdej lochy rolnik będzie zobligowany wskazać datę wyproszenia tej lochy i liczbę prosiąt od niej odsadzonych wraz z podaniem terminów utrzymywania tej lochy w systemie jarzmowym", czytamy w projekcie rozporządzenia.

Jeżeli rolnik którejś z loch/lub żadnej nie będzie utrzymywał jednak w systemie jarzmowym w okresie okołoporodowym, mimo że tak wskazał w planie poprawy dobrostanu zwierząt, także będzie on zobligowany do prowadzenia takiego rejestru tyle, że w ograniczonym zakresie – w rejestrze tym będzie wskazana jedynie data oproszenia lochy i liczba odsadzonych prosiąt od niej pochodzących.

Rejestr trzeba będzie dostarczyć do kierownika biura powiatowego ARiMR w terminie 15-31 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności w ramach wariantu dotyczącego dobrostanu loch.

Dopłaty do krów mlecznych zależne od ich liczby w gospodarstwie

Wsparcie z tytułu poprawy dobrostanu krów mlecznych nadal będzie skierowane do wszystkich gospodarstw posiadających krowy mleczne, jednak nie w tej samej wysokości stawki. Autorzy wyszli z założenia, że im wyższa liczba krów mlecznych w gospodarstwie, tym bardziej konkurencyjne i zdolne do samofinansowania dalszego rozwoju jest takie gospodarstwo, dlatego dopłata będzie niższa.

To też może Cię zainteresować

"W uchwale Komitetu Monitorującego PROW 2014-2020 zaproponowano wprowadzenie limitu posiadanych w gospodarstwie krów mlecznych, do których można uzyskać wsparcie. W toku uzgodnień wypracowano jednak rozwiązanie polegające na wprowadzeniu degresywności płatności dobrostanowej, w odniesieniu do wariantów dotyczących krów mlecznych".

Płatność dobrostanowa do krów mlecznych jest przyznawana w wysokości:

  • 100% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 1 sztuki do 100 sztuki;
  • 75% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 101 sztuki do 150 sztuki;
  • 50% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej powyżej 150 sztuki.

Biorąc pod uwagę, że przeciętnie gospodarstwa o wielkości stada do 100 sztuk krów nie osiągają poziomu konkurencyjności pozwalającego na samofinansowanie inwestycji rozwojowych, w tym dostosowujących do zmieniających się wymagań prowadzenia produkcji bez wsparcia, zaproponowano, że płatność dobrostanowa w przypadku takich gospodarstw była wypłacana w ramach danego wariantu w wysokości 100% stawki płatności – za liczbę krów mlecznych od 1 do 100 sztuk.

Dobrostan zwierząt - płatnści do owiec

W 2021 roku ma pojawić się wariant 3.1. Dobrostan owiec – zwiększona powierzchnia w budynkach:

  • I wymóg dotyczący zapewnienia, wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie rolnym grupom technologicznym zwierząt z gatunku owca domowa przez co najmniej 120 dni w sezonie wegetacyjnym, wypasu lub dostępu do wybiegu powinien być realizowany w okresie od dnia 1 kwietnia (w przypadku jeśli rolnik złoży wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 1 kwietnia) lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie takiej płatności (w przypadku jeśli wniosek został złożony po dniu 1 kwietnia). W obu przypadkach dniem, do którego należy realizować przedmiotowy wymóg jest dzień 15 października roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej,
  • II wymóg polegający na zapewnieniu wszystkim grupom technologicznym zwierząt z gatunku owca domowa zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach (względem powszechnie obowiązującego prawa) powinien być realizowany od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 14 marca kolejnego roku;

Inne zmiany w dobrostanie zwierząt 2021

  • Jedna ze zmian odnosiła się do wariantu dotyczącego dobrostanu krów mamek. Polega ona na uwzględnieniu do wymaganego okresu wypasu krów mamek również dni wypasu, które miały miejsce przed złożeniem wniosku, o ile wniosek taki został złożony po dniu 1 kwietnia i rolnik w oświadczeniu składanym do Agencji potwierdził, że w tych dniach również był prowadzony wypas krów mamek.
  • Mając na uwadze, że w przypadku, jeżeli rolnik w kolejnym roku realizuje ten sam wariant, a w gospodarstwie nie zaszły zmiany skutkujące koniecznością sporządzenia nowego planu poprawy dobrostanu zwierząt, to posiada ten sam plan (tzn. nie sporządza się nowego planu poprawy dobrostanu zwierząt) – proponuje się również, aby utrzymywanie loch w systemie jarzmowym przez okres nie dłuższy niż 8 dni w okresie okołoporodowym nie było traktowane jako zmiana skutkująca koniecznością sporządzenia nowego planu poprawy dobrostanu zwierząt.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska