Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Ameryki popłyną dwa kartony map

Katarzyna Dworska
Udało się zebrać mapy, atlasy i przewodniki. W akcji wzięli udział także nauczyciele, m.in. Ernest Essuman-Mensah
Udało się zebrać mapy, atlasy i przewodniki. W akcji wzięli udział także nauczyciele, m.in. Ernest Essuman-Mensah Fot. tomasz czachorowski
„Jedynka” bierze udział w niezwykłym projekcie. Jeszcze tylko do dzisiaj można przynosić atlasy i książki dotyczące naszego kraju

Do ogólnopolskiego projektu przyłączyli się uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 1, ale także mieszkańcy miasta. Przez miesiąc udało się zebrać dwa kartony materiałów o Polsce. - Otrzymaliśmy przewodniki po naszym kraju, mapy i albumy - mówi Ewa Lica-Boruta, bibliotekarka z I LO. - Do akcji włączył się również urząd miasta, który przekazał nam książki dotyczące Bydgoszczy i jej okolic.

Zebrane rzeczy powędrują do Polonii mieszkającej m.in. w Chile, Peru, Brazylii, Argentynie i Boliwii. Dostarczą je uczestnicy sztafety śladami Tony’ego Halika, którzy przez dwa lata chcą pokonać ponad 100 tysięcy kilometrów. - W sztafecie startują doświadczeni kierowcy, mechanicy, surviwalowcy, fotografowie i operatorzy kamer - mówi Norbert Skrzyński, jeden z jej organizatorów. - Chcemy zwrócić uwagę na postać tego legendarnego podróżnika, ale także dotrzeć do potomków polskich emigrantów i przybliżyć im nasz kraj. Są to często starsze osoby, które nie mają dostępu do internetu. Z nagrań, kręconych podczas wyprawy, powstanie film dokumentalny. Będą to wspomnienia osób, które pamiętają Halika.

Uczestnicy rozpoczęli wędrówkę w kwietniu. Przemieszczają się trasą, którą polski podróżnik zaplanował na przełomie lat 50. i 60. z Buenos Aires na Ziemię Ognistą, następnie na Alaskę i z powrotem do stolicy Argentyny.

Wraz z pierwszą żoną, Francuzką, Pierrette Andrée Courtin, przemierzyli w sumie 182 624 kilometrów, czyli ponad czterokrotną długość równika. Podróż trwała 1536 dni. Rozpoczęła się w 1957 roku, a zakończyła w 1962, za kręgiem polarnym.

W czasie wędrówki Halik zwiedził 21 krajów, przekroczył 140 rzek i wybudował 14 mostów. Przy jednym z nich powstała nawet osada Puente Halik, o czym podróżnik dowiedział się dopiero po latach.

Zebrane dary jeszcze w tym tygodniu trafią do Warszawy, skąd popłyną do Ameryki. Książki można przynosić jeszcze tylko dzisiaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska