MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czyszczenie kominów - tak często trzeba to robić. Tego wymagają urzędnicy i ubezpieczyciele

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Przyczyną pożarów kominów jest zwykle niedopełnienie obowiązku cyklicznych kontroli przewodów kominowych. Po 18 września 2023 r. zaniechanie przeglądu kominów jest widoczne w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jak często trzeba przeglądać kominy? Sprawdźcie w naszej galerii.
Przyczyną pożarów kominów jest zwykle niedopełnienie obowiązku cyklicznych kontroli przewodów kominowych. Po 18 września 2023 r. zaniechanie przeglądu kominów jest widoczne w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jak często trzeba przeglądać kominy? Sprawdźcie w naszej galerii. Adrian Wykrota
Prawo budowlane i przepisy przeciwpożarowe stanowią o częstotliwości przeglądów kominowych. Niedopełnienie obowiązku może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania za zniszczenia wywołane pożarem.

- Straż pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych - uczula Krajowa Izba Kominiarzy. - W roku 2022 było to 15945 pożarów od urządzeń na paliwa stałe, 262 od urządzeń na paliwa płynne i 431 od urządzeń na paliwa gazowe.

Nieprawidłowa eksploatacja kominów grozi też zatruciem tlenkiem węgla. W sezonie 2022/2023 (1.10.2022 r. - 31.03.2023 r.) były 2552 zdarzenia związane z czadem, poszkodowanych zostało 1087 osób, w tym 54 osoby zatruły się śmiertelnie.

Przyczyną pożarów kominów jest zwykle niedopełnienie obowiązku cyklicznych kontroli przewodów kominowych. Po 18 września 2023 r. zaniechanie przeglądu kominów jest widoczne w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Od tego dnia dowodem na przegląd jest tylko e-protokół. Dostęp do tej informacji ma 25 podmiotów, m. in. ochrona środowiska, nadzór budowlany, urząd statystyczny, administracja skarbowa, ośrodki pomocy społecznej, Bank Gospodarstwa Krajowego, wójtowie, starostowie, marszałkowie, Urząd Regulacji Energetyki czy zakłady ubezpieczeń.

- Brak przeglądów może być podstawą do odmowy odszkodowania przez każdą firmę - uczula Elżbieta Kruk z PROFIN Ubezpieczenia i Fundusze w Bydgoszczy. - Jest to zapisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia, jako "należy przestrzegać obowiązujących przepisów prawa z zakresu ochrony przeciwpożarowej". Tak więc, jeśli przepisy przeciwpożarowe nakazują dokonania przeglądów raz w roku, a przewody kominowe czyszczenia kominów cztery razy w roku, to klient powinien je wykonywać zgodnie z tymi przepisami.

Częstotliwość przeglądów kominów zależy od rodzaju paliwa. Jakie są zasady? Sprawdźcie w naszej galerii.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska