MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Czysta Puszcza" nawet teraz nie odpuszcza. Posprzątajmy ją razem!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tomasz Czachorowski
- Zapraszamy wszystkich do udziału w największej akcji ekologicznej w naszym regionie, którą nazywamy „Czysta Puszcza Bydgoska”. W tym roku łączymy siły już po raz ósmy - zachęca Marcin Rybacki, główny organizator.

Zaproszenie skierowane jest zwłaszcza do mieszkańców Bydgoszczy, jako że miejsce akcji wyznaczono na obrzeżach miasta (przy ulicy Dąbrowa), ale jak podkreśla Marcin Rybacki, w akcji może uczestniczyć każdy komu na sercu leży dbałość o środowisko naturalne.

- Jeśli wiesz, że los planety leży także w Twoich rękach, dołącz do naszej inicjatywy. Takie akcje są wciąż potrzebne! - uzmysławia organizator, którego wspierają bezpośrednio członkinie Stowarzyszenia Czysta Puszcza Bydgoska: Monika (żona) i Paulina (córka) Rybackie.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników w czasie pandemii organizatorzy musieli w tym roku spełnić zalecenia sanitarne (o których piszemy dalej).

Także w Myślęcinku

Ale też sama formuła akcji zostanie rozszerzona. Przede wszystkim wolontariusze sprzątać będą nie tylko Puszczę Bydgoską, ale też Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku.

Sprzątanie odbędzie się w weekend 6-7 czerwca, od godz. 8.00 w sobotę do godz. 20.00 w niedzielę.

Kontenery na zebrane śmieci zostaną wystawione w dwóch miejscach:
★ na parkingu należącym do TU Uniqua przy ul. Dąbrowa 62,
★ na parkingu w bydgoskim Myślęcinku przy ul. Rekreacyjnej w pobliżu skrzyżowania z Hipiczną (od strony pętli tramwajowej).

W maseczkach i rękawicach

Organizatorzy zapewnią na miejscu swoją opiekę. Wskażą też miejsca, w których każdy indywidualnie pobierze worki na śmieci. Proszą jednak o zabranie własnych rękawic jednorazowych, choć na miejscu dostępne będą ogólnodostępne rękawice foliowe.

Posprzątajmy razem Puszczę Bydgoską. 15 czerwca - 7. edycja akcji "Czysta Puszcza Bydgoska"

Nie można zapomnieć o maseczkach ochronnych i zachowaniu bezpiecznych odległości od innych osób. Ochrona ust i nosa obowiązuje bezwzględnie w każdym parku, a zatem także w myślęcińskim. Nie obowiązuje natomiast w lasach, a zatem także w Puszczy Bydgoskiej. Jednak w czasie spotkania uczestników przy ul. Dąbrowa i wrzucania śmieci do kontenera, maseczki są formalnie konieczne, jako że jest to teren miasta, a dokładniej parking TU Uniqua.

Czysta Puszcza Bydgoska [zdjęcia ze sprzątania]

- Mówcie o naszej akcji głośno i mówcie wszystkim. Przyjdźcie z rodziną, z dziećmi, z przyjaciółmi, znajomymi. Niech to będzie akcja, która nas jednoczy w obliczu wyzwań współczesności. Ale oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego - przypomina Rybacki.

Chce poruszyć całą Polskę

- W tym roku chcemy zdecydowanie rozszerzyć formułę naszej akcji, zaprosić do niej wszystkie polskie miasta i miasteczka. Posprzątajmy razem lokalne lasy, parki czy najbliższe otoczenie - kontynuuje Marcin Rybacki.

Cała Polska zachęcana jest do podjęcia wyzwania z Czystą Puszczą Bydgoską pod hashtagiem #CZYSTAPUSZCZANIEODPUSZCZA. Zachęcają także, kontaktując się z innymi miastami, bydgoscy radni. Honorowym patronem akcji jest prezydent miasta Bydgoszczy.

Szczegóły akcji znajdziecie na stronie internetowej www.czystapuszczabydgoska.pl oraz na fanpage Czysta Puszcza Bydgoska.

Coraz więcej śmieci

Wolontariusze na pewno będę mieli pełne ręce roboty, bo lasy, nie tylko te podbydgoskie, są mocno zaśmiecone.

Co gorsza, pojawia się coraz więcej śmieci. To oczywiście świadectwo kultury społeczeństwa, czy raczej jej braku.

Tego, co widać w lasach, nie usprawiedliwia fakt, że w ostatnim czasie (w związku z wejściem w życie tzw. ustawy śmieciowej) zdecydowanie wzrosły koszty wywozu odpadów komunalnych. Wielu rodaków postanowiło więc pozbyć się przynajmniej części problemów wywożąc śmieci do lasu.

Jak powiedział nam Michał Sitarek, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, ostatnio wzrosła ilość śmieci podrzucanych w workach w pasach drogowych (na poboczach), zwłaszcza na śródleśnych odcinkach dróg wojewódzkich.

- Tylko w tym roku z naszych lasów posprzątaliśmy nieco ponad 2 tysiące metrów sześciennych śmieci, co kosztowało nas 365 tysięcy złotych - wylicza Honorata Galczewska, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

W całym ubiegłym roku leśnicy zebrali w regionie 8, 7 tys. metrów sześciennych, co odpowiada pojemności 120 wagonów kolejowych. Wydano na to 1,2 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska