MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy mieszkańcy gminy Wielgie czują się bezpiecznie? Ponad 600 zagrożeń na mapie

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa istnieje już ponad trzy lata mieszkańcy powiatu korzystają z niej i zaznaczają niebezpieczne miejsca oraz sytuacje. Co najbardziej ich niepokoi?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne rozwiązanie opracowane z udziałem obywateli. Podczas konsultacji społecznych wskazywali oni swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa. W wyniku tych spotkań w październiku 2016 roku powstała mapa, która obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę. Ma ona zapewnić mieszkańcom łatwiejszy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Przede wszystkim dzięki temu narzędziu mogą oni łatwo i anonimowo zgłosić sytuacje w swoim otoczeniu, które uważają za niebezpieczne.

Jak tłumaczy dalej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mapa jest także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków policji. To swoista platforma wymiany informacji.

Mieszkańcy naszego powiatu również chętnie korzystają z mapy, na której zaznaczają niepokojące sytuacje.

- Mieszkańcy najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania - tłumaczy podkom. Małgorzata Małkińska, rzecznik prasowy KPP w Lipnie.

W 2019 roku na mapie, w naszym powiecie pojawiły się 1143 zgłoszenia. Policja potwierdziła 618, a 368 zgłoszeń nie zostało potwierdzonych. Najczęściej mieszkańcy alarmują, gdy dochodzi do aktów wandalizmu - 785 zgłoszeń. Tu prym wiedzie gmina Wielgie, ponad 500 sygnałów. To również gmina, skąd dociera najwięcej informacji. Już jest 671. W samym Lipie odnotowano tylko 34 zgłoszenia.

Na drugim miejscu są zgłoszenia o nielegalnych rajdach samochodowych. W 2019 roku było 61 zgłoszeń, 18 zostało potwierdzonych, a 27 niepotwierdzonych. Ponadto mieszkańcy sygnalizują nieprawidłowe parkowanie - 26 zgłoszeń, grupowania małoletnich zagrożonych demoralizacją - 21, dzikie wysypiska śmieci - 14, przekraczanie dozwolonej prędkości - 93 przypadki. W tym wypadku policja potwierdziła 16 sygnałów. Są także zgłoszenie dotyczące spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych - 48, z czego 32 zgłoszenia nie zostały potwierdzone. Nie ujawniono także żadnego z 23 zgłoszeń wałęsających się bezpańskich psów i 28 przypadków żebractwa.

W 2019 roku lipnowscy policjanci potwierdzili i wyeliminowali 484 zgłoszenia, co stanowi ponad 67 proc. wszystkich. Policjanci weryfikują jeszcze 47 otrzymanych informacji.

Każde podane na mapie zagrożenie od razu jest sprawdzane przez mundurowych. Starają się rozwiązać problem.

- Zdarzają się także zgłoszenia, które traktujemy jako żart lub pomyłkę - wyjaśnia podkomisarz Małkińska. Bezmyślni użytkownicy internetu zaznaczają, że mieszkanie prywatne to dom publiczny. Niektórzy potrafią każdego dnia dodawać zgłoszenie dotyczące aktów wandalizmu. Tak było przypadku gminy Wielgie, skąd dotarło aż tyle zgłoszeń. Inni wymyślają zabawne sytuacje. - Z jednego numeru IP można zaznaczyć na mapie tylko jedno zagrożenie dziennie - dodaje podkom. Małkińska. - Ma to zapobiec właśnie takim sytuacją.- Pamiętajmy, że w przypadku pilnych spraw takich jak zagrożenie życia lub zdrowia należy zawsze dzwonić na numer alarmowy 112, lub 997!

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się na stronie KPP Lipno.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska