MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy kobiety będą pracowały do 65 lat, a mężczyźni do 67 lat? I kto to wytrzyma?

EWa BRZOZOWSKA-KOWALKA, Fot. SXC [email protected] tel. 052 32 63 161
Zwolennicy tlumaczą: - To jak długo będziemy mogli pracować zależy od predyspozycji psychofizycznych danej osoby. Jest wśród nas wiele starszych osób zdolnych do pracy, które mogłyby służyć doświadczeniem dla młodych pracowników
Zwolennicy tlumaczą: - To jak długo będziemy mogli pracować zależy od predyspozycji psychofizycznych danej osoby. Jest wśród nas wiele starszych osób zdolnych do pracy, które mogłyby służyć doświadczeniem dla młodych pracowników
Czy wkrótce czeka nas wydłużenie wieku emerytalnego? Minister pracy Jolanta Fedak - uważa, że jest to nieuchronne.

- Reformę związaną z wydłużeniem wieku emerytalnego trzeba przeprowadzić stopniowo. Na początek należy ją zapowiedzieć pracującym, którzy są jeszcze stosunkowo młodzi i mają nie więcej niż 40 lat. Wiedząc, że wiek emerytalny zostanie wydłużony, lepiej zaplanują swoją karierę zawodową - mówi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki socjalnej. - Osoby starsze pracowałyby tak, jak obecnie - kobiety do ukończenia 60 lat, a mężczyźni 65 lat - dodaje Fedak. Jednocześnie podkreśliła, że w ten sposób reformuje się systemy emerytalne w większości państw europejskich.

Brytyjscy i francuscy specjaliści uważają, że za kilka lat będzie konieczne podniesienie wieku emerytalnego w tych krajach do 70 lat. W Niemczech wydłużono wiek emerytalny do 67 lat.

Eksperci są za...

Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan i członek rady nadzorczej ZUS mówi - że wiek emerytalny powinien zostać wydłużony do co najmniej 65 lat dla kobiet i 67 lat dla mężczyzn.- Z badań wynika, że wydłuża nam się życie co 10 lat o 2 lata. W ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba emerytów w stosunku do osób pracujących zwiększy się dwukrotnie. Jedynym trafnym rozwiązaniem jest podniesienie wieku emerytalnego - dodaje Mordasewicz.

Pomylili się w obliczeniach?

Z kolei Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ powiedziała, że trzy lata temu OPZZ przeprowadziło ankietę, z której wynika, że 97 proc. polskiego społeczeństwa jest przeciwna wydłużeniu wieku emerytalnego. - Profesorowie opracowujący reformę emerytalną, która weszła w życie od 1999 roku pomylili się w obliczeniach, a teraz chcą ratować system kosztem ludzi i to przeważnie tych najciężej pracujących - uważa Taranowska.

- Jestem za wydłużeniem wieku emerytalnego. Jak widać jest taki trend na świecie. Dłużej żyjemy, mamy lepszy komfort życia, lepszą profilaktykę - mówi Ewa Kaczanowska-Burker, z-ca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Bydgoszczy. - To jak długo będziemy mogli pracować zależy od predyspozycji psychofizycznych danej osoby. Jest wśród nas wiele starszych osób zdolnych do pracy, które mogłyby służyć doświadczeniem dla młodych pracowników - dodaje Kaczanowska-Burker.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska