Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co kryje ziemia, czyli tajemnicze znalezisko saperów dla muzeum

(ast)
Łukasz Skoczek z działu uzbrojenia Muzeum Wojsk Lądowych prezentuje podarowane przez saperów urządzenie
Łukasz Skoczek z działu uzbrojenia Muzeum Wojsk Lądowych prezentuje podarowane przez saperów urządzenie Andrzej Muszyński
Wszystko wskazuje na to, że odnalezionym przez saperów przedmiotem jest urządzenie do pozoracji pola walki. Ma znaleźć swoje miejsce na ekspozycji o broni.

Mimo, że od zakończenia II wojny światowej, minęło 70 lat, to polskie lasy wciąż kryją wiele militarnych niespodzianek. Szczególnie wiele jest ich w miejscach byłych poligonów lub na terenach, gdzie przebiegał front i toczyły się szczególnie zaciekłe walki.

Firma Uni Saper z Brzegu oczyszczała tereny magazynów amunicyjnych na Osowej Górze. W 2013 roku znaleziono tam 34 tysiące różnego rodzaju niewypałów. Efektem poszukiwań w ubiegłym roku były między innymi 12-kilogramowe bomby ćwiczebne wz. 27.

Niezwykle ciekawym znaleziskiem były też niemieckie bomby kasetowe SD2. Saperom udało się również odnaleźć 5 polskich przedwojennych tabliczek ewidencyjnych wojskowych budynków. OK VIII to oznaczenie Okręgu Korpusu VIII z dowództwem w Toruniu. Kolejnym znaleziskiem były skorupy granatów, przede wszystkim niemieckich M1917 produkowanych w czasie I wojny światowej.

Saperzy wyciągnęli również z ziemi niemieckie działko lotnicze MG 151/20 - konstrukcję z II wojny światowej. Działko było montowane m.in. na samolotach myśliwskich i bombowych.

Przeczytaj również: Bomby kasetowe, działka lotnicze. Zobacz, co saperzy znaleźli w bydgoskim lesie
W ubiegłym roku podobne prace firma Unisaper wykonywała też na terenach poligonu w Bornym Sulinowie. Podczas prac saperzy wyjęli z ziemi 6788 różnych materiałów niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Okolice Bornego Sulinowa od lat są kojarzone z militariami. W 1936 zakończono budowę miasteczka militarnego dla szkoły artylerii Wehrmachtu. W tamtejszym garnizonie stacjonowały jednostki Heinza Guderiana przed atakiem na Polskę. Na poligonie ćwiczyły oddziały Afrika Korps. Na początku 1945 roku żołnierze niemieccy opuścili miejscowość. Ich miejsce zajęła Armia Czerwona.

I to właśnie z Bornego Sulinowa pochodzi znalezisko, które saperzy przekazali bydgoskiemu Muzeum Wojsk Lądowych. Dla niewprawnego obserwatora wyglądające dość nietypowo i tajemniczo. - Urządzenie składa się z trzech obrzynów karabinów systemu Mauser przykręconych do stalowej płyty. Obrzyny są pozbawione magazynków - opisuje urządzenie Łukasz Skoczek z działu uzbrojenia MWL. - Rączki zamkowe zagięto natomiast w odwrotnym kierunku, by ułatwić przeładowanie broni. - Pomimo, że urządzenie wykonano z serbskich karabinków M1924 Mauser, za jego produkcję odpowiedzialni są Niemcy. Świadczą o tym resztki farby w kolorze Feldgrau (polowa szarość - red). Niemcy też bardzo chętnie wykorzystywali zdobyczną broń - wyjaśnia Łukasz Skoczek. -Zachowany wkręt do drewna świadczy o tym, że urządzenie znajdowało się na drewnianej podstawie.

Po drugiej stronie urządzenia (górne zdjęcie po prawej) widać, że spusty karabinów zagięto i zaopatrzono w kółeczka z grubego drutu. - To sugeruje, że karabiny były odpalane zdanie albo z linki odciągowej.

Teorii do czego służyło to urządzenie jest kilka. - Pierwsza, jaka się nasuwa to rodzaj pułapki odpalanej kiedy nieostrożny żołnierz zahaczył o linkę, podobne urządzenia "broniły" muru berlińskiego - dodaje Łukaz Skoczek.

Najbardziej jednak prawdopodobne jest to, że to urządzenie do pozoracji pola walki. Miało ono symulować huk i błysk wystrzałów oddawanych w kierunku ćwiczącej na poligonie piechoty. Do strzelania używano oczywiście specjalnych naboi z drewnianym pociskiem który po wystrzeleniu rozpadał się po przebyciu kilku metrów. - Znalezisko posiada nawet dziurę po zabłąkanym na poligonie pocisku lub odłamku - wyjaśnia pracownik muzeum.

- To jedyne urządzenie tego typu w znanych nam zbiorach muzealnych. Po przeprowadzeniu niezbędnych zabiegów konserwatorskich, na pewno znajdzie się na planowanej stałej ekspozycji broni strzeleckiej - dodaje Łukasz Skoczek.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska