MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dziesiąte dziecko ma nadwagę. Odchudź swojego grubasa

Magdalena Stremplewska [email protected] 056 61 999 13
Jeszcze sto osób może przyłączyć się do regionalnego programu zwalczania otyłości u dzieci i młodzieży. To nic nie kosztuje.

Na zainteresowanych czekają specjaliści Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu i opracowane przez nich skuteczne metody radzenia sobie z tą groźną dla zdrowia przypadłością.
Co dziesiąte dziecko dźwiga wiadro tłuszczu
- Nasze dzieci są coraz grubsze, u wielu z nich na pierwszy rzut oka widać, że to już nie "słodkie wałeczki", ale pełnoobjawowa, obciążająca cały organizm otyłość - mówi dr Barbara Iwaniszewska, ordynator oddziału dzieci starszych i endokrynologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym i koordynator programu w Toruniu.

Na skutki nie trzeba długo czekać. - Pojawiają się wady postawy i płaskostopie, nocne zaburzenia oddychania, kamica dróg żółciowych, stłuszczenie wątroby, cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, choroby serca, spotykane zazwyczaj wyłącznie w średnim wieku. Do tego dołączają się problemy natury psychologicznej - izolacja, niskie poczucie własnej wartości, nawet depresja - wylicza Iwaniszewska.
Pani doktor szacuje, że w ostatnim czasie liczba dzieci dotkniętych nadwagą i otyłością podwoiła się. Teraz ten problem dotyczy nawet co dziesiątego młodego człowieka.
Dorośli nie dają dobrego przykładu - na nadmierne kilogramy powinien narzekać co trzeci z nas. Do tego, niechętnie lub zbyt późno przyznajemy, że nasze dzieci to grubasy.

Rodzice ślepi na nadwagę pociech
- Przychodzą do nas głównie rodzice dzieci, których dotyczy otyłość ekstremalna. Z mniejszą nadwagą zwracają się o pomoc sami nastolatkowie, ale często to i tak zbyt późna reakcja. Błędy żywieniowe i niewłaściwy styl życia trzeba modyfikować dużo wcześniej - wyjaśnia Iwaniszewska.
Regionalna akcja zwalczania otyłości jest organizowana w tym roku po raz czwarty. Udział w niej jest bezpłatny.

W poprzedniej edycji lekarze, dietetycy i psychologowie udzielili młodym ludziom z całego województwa i ich rodzicom ponad 2 tysiące porad dotyczących żywienia i trybu życia. Wszyscy młodzi pacjenci skorzystali także ze specjalistycznych badań diagnostycznych. Medycy przygotowali dla nich zindywidualizowane, zdrowe diety i propozycje ćwiczeń.

Specjaliści czekają
W tym roku partnerami programu jest 40 samorządów gminnych i powiatowych z całego regionu. Koordynują go wojewódzkie szpitale dziecięce w Bydgoszczy i Toruniu. Łącznie na zdrowsze i lżejsze życie ma szansę 800 młodych ludzi. Samorząd wyda na ten cel ponad 220 tysięcy złotych.
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu ma jeszcze 100 wolnych miejsc w tegorocznym programie i zaprasza do skorzystania z nich dziewczyny i chłopców z roczników 1992-1996 z całego regionu. Skierowania nie są potrzebne. Telefony kontaktowe: 056 610 05 79 i 056 610 05 31.
Zgłoszenia na tegoroczną edycję programu będą przyjmowane do końca września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska