Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło-zimno w lodówce. Złote zasady przechowywania

Redakcja
Jeśli chcesz pozbyć się mieszanki zapachów z lodówki, z odsieczą przyjdą natka pietruszki bądź pokrojone w ćwiartki jabłko
Jeśli chcesz pozbyć się mieszanki zapachów z lodówki, z odsieczą przyjdą natka pietruszki bądź pokrojone w ćwiartki jabłko pixabay.com
Chcesz cieszyć się smakiem i dobrym zdrowiem? Przechowuj żywność z głową. To kilka pomocnych wskazówek - zaczynamy od lodówki. Na samej jej górze powinna panować temperatura ok. 7 stopni Celsjusza. - Górną półkę w lodówce należy zarezerwować na jogurty, kefiry, dżemy i inne przetwory. Jeśli nabiał trafi niżej, szybciej się zepsuje. Zbyt niska temperatura daje przecież przewagę bakteriom gnilnym - doradza Teresa Mieszczańska, dietetyczka.

 

 

Wędliny, ciasta, twarożki, biały ser najlepiej czują się na środkowej półce (4-5 st.). To także miejsce na pozostałości po obiedzie. Jeśli już o tym mowa, pamiętajmy o szczelnym zamknięciu naczynia. Unikajmy wstawnia pomidorówki czy gulaszu w garnku, w którym je ugotowaliśmy. Powód? Będzie on źródłem drobnoustrojów.

 

Na najniższej półce lodówki powinna panować temperatura ok. 2 st. To miejsce na mięso i ryby.  

 

Temperatura w dolnych szufladach wynosi około 10 stopni Celsjusza, więc tutaj powinny trafiać warzywa i owoce. Ale też dojrzewające sery. Unikajmy wrzucania do szuflad pomidorów i papryki czy egzotycznych owoców. Niska temperatura sprawia, że szybciej się psują, są mało odporne na pleśń. Kolejna złota zasada, wspomiane pomidory i papryka nie lubią towarzystwa ogórków i sałaty (szybciej żółkną). 

 

- Najlepiej, jeśli pomidory, ziemniaki, cukinia i ogórki nie będą przechowywany w lodówce, lecz w koszykach - dodaje pani Teresa. - Na bocznych półkach stawiajmy olej roślinny, napoje, sosy typu ketchup i jaja. Przed włożeniem do lodówki, nie powinniśmy myć tych ostatnich. 

 

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

 

Liczy się nie tylko to, gdzie zostawisz dany produkt, ale też to, w co go zapakujesz. Idealnym tworzywem do przechowywania żywności jest szkło. Z drugiej jednak strony, jest ciężkie i mało poręczne. Folia aluminiowa? Szybciej rozwija się pod nią pleść, czemu jest winne słabe przepuszczanie powietrza, pary wodnej. Jeśli zaś chodzi o papier, jego ochrona przed obsychaniem jest słabsza. W przypadku wędlin, w walce z szybkim pojawieniem się zielonego nalotu pomoże pergamin. Trzeba pamiętać, że - w przypadku zakupu paczkowanych, krojonych wędlin - czas na konsumpcję mamy do dwóch dni. Najdłużej przechowywać można salami, kabanosy, kiełbasy suche. 

 

Pojemniki próżniowe muszą być wolne od niebezpiecznego Bisfenolu A (BPA). Powoduje on bowiem nieodwracalne zmiany w układzie hormonalnym człowieka, jego działanie może przyśpieszać proces otyłości. Według naukowców przyczynia się do chorób nowotworowych i blokady pracy hormonów męskich. 

 

Wprawdzie w okresie świątecznym będzie o to zapewne trudno, w lodówce nie powinno być zbyt gęsto. Brak wolnej przestrzeni zaburza cyrkulację powietrza. 

 

I pamiętajmy, niczego nie zamrażajmy dwukrotnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska