Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cichy zabójca - czad atakuje jesienią i zimą

(ever)
archiwum GP
Sezon palenia w piecach dopiero się rozpoczął, a brodniccy strażacy musieli już siedem razy interweniować w mieszkaniach, gdzie pojawił się czad. W Nowym Mieście ratowników wzywano na pomoc już dziesięć razy.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Najczęstszymi powodami ulatniania się czadu jest niesprawna domowa instalacja gazowa i nieszczelne piece. Czad czyli tlenek węgla, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym i lżejszym od powietrza. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw - gazu i węgla, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Może pojawić się wówczas, gdy zbyt wcześnie zamknięte zostanie palenisko pieca lub kuchni. Jest szczególnie groźny zimą, gdy okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione. Czad powstaje także w czasie pożaru.

Czy można uchronić się przed niewidzialnym i bezzapachowym zabójcą. Strażacy twierdzą, że tak. Wystarczy zadbać, aby instalacje grzewcze w naszych domach były utrzymywane w należytym stanie. Urządzenia wentylacyjne, dymowe i spalinowe muszą być poddawane okresowym przeglądom i konserwacji. Należy upewnić się, czy wywietrzniki i kominki są odpowiednio połączone, oraz corocznie kontrolowane i czyszczone. Warto sprawdzić, czy nie są zablokowane przez gruz, sadzę lub gniazda ptaków.

- W powiecie brodnickim mieliśmy dwa przypadki zatrucia tlenkiem węgla - informuje Piotr Zacharski z brodnickiej straży.

- W pierwszym przypadku mieszkańcy domu wielorodzinnego w Kruszynkach w gm. Brodnica wezwali karetkę pogotowia do źle czującej się rodziny. Lekarz pogotowia powiadomił o zatruciu czadem strażaków. Do szpitala trafiło troje dzieci - roczne, cztero i sześcioletnie oraz ich rodzice.

W trakcie wietrzenia pomieszczeń zasłabł jeszcze jeden z mieszkańców i został zabrany przez pogotowie do szpitala. Ratownicy ewakuowali z mieszkań 12 osób i przewietrzyli pomieszczenia w budynku. Wydali także zakaz użytkowania pieca do czasu sprawdzenia przez kominiarza.
Kilka dni temu w Konojadach w gm. Jabłonowo czadem zatruło się troje dzieci i dwoje ich rodziców. W tym przypadku przyczyną była niedrożność komina i brak wywietrzników w mieszkaniu.

O włos od tragedii. Rodzina podtruła się tlenkiem węgla

Czad ze względu na sposób działania, często określany jest mianem cichego zabójcy. Jest niewidoczny, pozbawiony zapachu. Ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, zapaść i utrata przytomności, to typowe objawy zatrucia czadem. Już po kilku wdechach tego gazu, może nastąpić zgon.

- W tym roku mieliśmy o jeden wyjazd więcej niż rok temu, do zagrożenia spowodowanego czadem - mówi Michał Błaszkowski z nowomiejskiej straży pożarnej. - Zagrożenia można uniknąć, dbając o wietrzenie pomieszczeń i sprawność kominów.

Przeczytaj koniecznie: Zatrucie tlenkiem węgla: jak go uniknąć

W ub. roku brodniccy strażacy odnotowali cztery przypadki ulatniania się czadu. Dwaj mężczyźni zginęli. - W tym roku było już siedem takich przypadków, ale na szczęście nie było ofiar śmiertelnych - mówi Piotr Zacharski.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska