Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chór mieszany "Dzwon" ma 90 lat [zdjęcia]

Redakcja
Bydgoszczanie XX wieku na zdjęciach ze swoich prywatnych zbiorów. Czyli, gdy patrzę na stare fotografie...

1923 i 1973

Chór mieszany

2 lutego 2013 roku Chór Mieszany "Dzwon" obchodził 90-lecie swojego istnienia.

Krótko przybliżamy historię tego jednego z najdłużej istniejących chórów w naszym mieście (starszy jest tylko chór "Halka", który 3 marca 2013 roku obchodził 130-lecie istnienia - dop. red.). 2 lutego 1923 roku z inicjatywy Alojzego Pazgrety zawiązał się chór pod nazwą Towarzystwo Śpiewu "Kaplica". Liczył 12 członków, którymi dyrygował druh Polasik. Patronat objęła siostra przełożona ss. Elżbietanek.

Nazwę Towarzystwo Śpiewu "Dzwon" chór przyjął 6 stycznia 1924 roku. Od tego czasu jego dźwięki z różnym natężeniem i siłą rozlegały się nie tylko na Okolu, gdzie chór powstał, ale w całej Bydgoszczy. Dawał koncerty w Wyrzysku, Nakle, Koronowie, Kcyni i Poznaniu. Najlepsze lata jego działalności przypadły na drugą połowę lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wówczas liczył 140 osób. W 1936 roku zdobył pierwszą nagrodę na Zjeździe Kół Śpiewaczych w Koronowie.

"Dzwon" zawiesił swoją działalność na okres II wojny światowej. Od marca 1946 roku nieprzerwanie istnieje i daje koncerty. - Obecnie chór liczy 34 osoby: 8 panów i 26 pań. Średnia wieku to 69 lat. Mamy 6 chórzystów liczących sobie ponad 80 lat. Są w świetnej formie. Natomiast nasza najmłodsza członkini ma mniej niż 60 lat. Od dziesięciu lat chórem dyryguje Agnieszka Jędrzejewska-Stachura - mówi Edward Filipiak. prezes Chóru Mieszanego "Dzwon".

1908

Chór mieszany

Ta fotografia ma już ponad sto lat! Została wykonana w 1908 roku. Przedstawia członków Towarzystwa Przemysłowego w Bydgoszczy. Przekazał nam ją pan Jan Stoppel. - Znalazła się w moich rodzinnych zbiorach, gdyż do tego towarzystwa należał mój dziadek Franciszek Dembek. Był synem Jana i Katarzyny, z domu Minuti. Urodził się 3 grudnia 1873 roku, a zmarł w 1957 roku. Zajmował się stolarstwem artystycznym. Był wykładowcą w Szkole Rzemiosł Artystycznych, gdzie dziś mieści się popularny "Mechanik". Dziadek poślubił Helenę, z domu Opitz. Doczekali się siedmiorga pociech, w tym córki Joanny, mojej mamy. W 1940 roku wyszła za mąż za Jana Stoppla - opowiada nasz Czytelnik.
Niestety, o Towarzystwie Przemysłowym w Bydgoszczy wiemy tylko tyle, że jego założycielem był dr Emil Warmiński (ur. 15.03.1881, zm. 9.06.1909 roku). Na pamiątkowym zdjęciu, na którym widzimy wszystkich niemal siedemdziesięciu członków Towarzystwa Przemysłowego, znajduje się następująca dedykacja (pisownia oryginalna): "Wielmożnemu Panu Drowi Warmińskiemu w uznaniu zasług położonych około rozwoju i wzrostu społeczeństwa polskiego w Bydgoszczy, wdzięczni członkowie Towarzystwa Przemysłowego".

Państwa dziadkowie, ojcowie, znajomi należeli do Towarzystwa Przemysłowego w Bydgoszczy? Jak wspominają tę organizację? Co niej wiedzą?

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska