Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chojniczanie w kapsule czasu. A obchody z turem i Lao Che

Anna Klaman
Anna Klaman
Weronika Sadowska i Anna Maria Zdrenka zachęcają: dodajmy coś ciekawego do kapsuły
Weronika Sadowska i Anna Maria Zdrenka zachęcają: dodajmy coś ciekawego do kapsuły Radosław Osiński
Dotąd przyniesiono wydawnictwa ZKP, rzeźby Marleny Pawlak, medal z okazji 700-lecia Chojnic podarowany przez Bogdana Kuffla, egzemplarze Kwartalnika Chojnickiego i lokalne gazety. Mało!Przyjdźcie i przynieście wasze przedmioty, by kapsuła czasu była wypełniona dla przyszłych pokoleń.

Kapsuła czasu będzie zakopana na Starym Rynku 31 Stycznia 2020 r. w 100. rocznicę powrotu Chojnic do Ojczyzny. Może otworzą ją ponownie dopiero za sto lat. Warto się postarać, by potomni krzyknęli: Wow! (choć pewnie już użyją innego słowa - red.). Zajrzeliśmy wczoraj do Miejskiej Biblioteki Publicznej, by sprawdzić, czy skrzynia jest wypełniona. Cóż, nie jest.

Czas na przyniesienie waszych przedmiotów macie tylko do piątku. - Kim jesteśmy? Wystarczy odpowiedzieć na to pytanie, by znaleźć to, co warto.
W kapsule na pewno znajdzie się zdjęcie chojniczan. Będzie wykonane 27 stycznia o godz. 11 na Starym Rynku. Z wysięgnika, aparatem o rozdzielczości 50 mln megapikseli.
Zostanie w ciągu czterech dni wydrukowane na specjalnym papierze. Potem w ocynkowanej blaszce z dedykacją, cytatem i krótkim listem zostanie złożone do kapsuły czasu.

Za sto lat zobaczą więc twarze chojniczan, a my zobaczyć je będziemy mogli w internecie. Chojniczanie dostaną w prezencie okolicznościowe magnesy i naklejki. Przygotowano kilka tysięcy. Są i medale pamiątkowe, ok. 200 sztuk dla radnych, osób, które wspierają kulturę itp.
A to harmonogram - 26 stycznia - koncert pieśni patriotycznych laureatów Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i chóru Lutnia w kościele gimnazjalnym. 27 stycznia - film Niepodległa, 28 stycznia - konferencja naukowa, prelegentem będzie m.in. prof. Józef Borzyszkowski. 30 stycznia - finał konkursu „Śladami historii - 100 lecie powrotu Chojnic do Ojczyzny”. To konkurs historyczny, eliminacje już trwają. Będą też turniej łuczniczy, wystawa Chojnice i Ziemia Chojnicka w czasach II Rzeczypospolitej.

31 stycznia - rano złożone zostaną kwiaty na grobie Alojzego Sobierajczyka, pierwszego burmistrza Chojnic, potem uroczystości pod Bramą Człuchowską z apelem, także z wójtami ościennych miejscowości i delegacjami miast partnerskich. Ok. godz. 11.15 - złożenie kapsuły czasu. W ChCK otwarcie wystawy Janusza Trzebiatowskiego pt. „Katedra” i wręczenie statuetek w kształcie Tura, która zaprojektował. Będzie ich 50 - kategorie: polityka, kultura, sport, instytucje i miasta partnerskie.
Wieczorem w hali koncert Lao Che. Samorząd zapłaci za koszty sceniczne, wykonawcom zapłaci publiczność - bilety po 30 - 35 zł.
1 luty - inscenizacja wkroczenia wojsk wielkopolskich, piknik kawaleryjski, koncert galowy z orkiestrą (bilety). 2 luty - godz. 11 - bieg na 300-500 uczestników. I uwaga, 31 Stycznia o godz. 17 w ChCK-u musical w reżyserii Dominika Gostomskiego.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska