MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choinka żywa czy sztuczna? Podpowiadamy, jakie drzewko wybrać na święta

RDLP Toruń
Święta zbliżają się wielkimi krokami i już niedługo zgodnie z tradycją zaczniemy stroić w domach choinki. Warto w tym miejscu rozwiać kilka mitów, które przez lata wyrosły wokół dyskusji, czy lepiej wybrać żywe drzewko, czy sztuczne.

Zwolennicy sztucznych choinek często podkreślają, że takie drzewka służyć nam będą przez długie lata, ale prędzej czy później każde z nich trafi na śmietnik. Tam zaczyna się proces ich rozkładu, który w przypadku tworzyw sztucznych może trwać całe stulecia. Już samo wyprodukowanie plastikowych drzewek odbija się na środowisku naturalnym, bo związane jest z wykorzystaniem nieodnawialnych zasobów ropy i zużyciem dużych ilości energii potrzebnej do jej przetworzenia.

Żywe choinki są całkowicie ekologiczne

Zanim żywe choinki osiągną odpowiedni wzrost, przez kilka lat pochłaniają znaczne ilości dwutlenku węgla z atmosfery. Ich korzenie spulchniają w tym czasie glebę, a po wycięciu wzbogacają ją w próchnicę. W okresie „użytkowania” naturalna choinka wnosi do domu niepowtarzalną atmosferę, zapach lasu i wydziela korzystne dla samopoczucia olejki eteryczne. Jej żywot nie kończy się zaraz po świętach, bo możemy wykorzystać ją jako opał lub składnik kompostu, a nawet posadzić ją w ogródku, jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce. Nawet wyrzucone na śmietnik drzewka ulegną szybkiej biodegradacji i nie zanieczyszczają środowiska naturalnego.

Żywe drzewko lasom nie szkodzi

Mitem jest też to, co często niesłusznie podkreślają zwolennicy sztucznych drzewek, że wycinka naturalnych choinek uszczupla zasoby polskich lasów. W Polsce od wielu dekad z roku na rok przybywa lasów, a zakup naturalnych choinek z legalnego źródła w żaden sposób nie zagraża ich zasobom. Drzewka, które można kupić w nadleśnictwach, pozyskuje się z przerzedzeń wykonywanych jako cięcia pielęgnacyjne oraz ze specjalnych plantacji, które zakładane są od początku z myślą o sprzedaży naturalnych drzewek świątecznych. Najczęściej powstają one w miejscach, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie powierzchni, np. pod szkółkę leśną.

Choinka na starówce

Do wyboru żywych drzewek nigdy nie trzeba było przekonywać lokalnych samorządów. Każdego roku na rynkach miast z naszego regionu stają piękne, kilkunastometrowe świerki, pochodzące z Nadleśnictw Golub-Dobrzyń, Toruń i Zamrzenica. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wybór i przygotowanie takiej choinki kosztuje leśników wiele wysiłku. Drzewa zdobiące nasze miasta wybierane spośród egzemplarzy rosnących w miejscach, które nie dają im dogodnych warunków do dalszego wzrostu i rozwoju. Duże choinki rosnące w sąsiedztwie linii wysokiego napięcia, podczas osłabienia spowodowanego brakiem wody lub szkodnikami, podczas dodatkowych niesprzyjających warunków pogodowych, takich jak silny wiatr, stanowią duże zagrożenie pożarowe, gdyż mogłyby się przewrócić na linie i doprowadzić do zwarcia.

Choinka z marketu

Zakup drzewka w centrum handlowym z pewnością jest najprostszym rozwiązaniem, ale odziera wyprawę po choinkę z pewnej niezwykłej aury, która towarzyszy rodzinnej wycieczce do lasu. Warto poświęcić na nią trochę więcej czasu i potraktować zakup drzewka jak powrót do tradycji i element świątecznego rytuału. Decydując się na choinkę z marketu, nie mamy też pewności, jak dawno temu została ścięta i w jakich warunkach była przetrzymywana, może więc zacząć gubić igły zanim święta rozpoczną się na dobre.

Drzewko od leśniczego

Jeśli chcemy uniknąć tej loterii, odwiedźmy leśniczego lub zapoznajmy się chociaż z zasadami wyboru drzewek. Zdrową, świeżą choinkę poznamy po jej igłach. Przede wszystkim powinny mieć żywy kolor i dobrze trzymać się gałązek. Przesuszone lub skąpe igliwie może świadczyć o tym, że drzewko zostało ścięte za szybko lub że chorowało na plantacji. Zwróćmy też uwagę na pień drzewka. Miejsce ścięcia powinno być jasne. Jeśli pokrywa je zaschnięta żywica, to znaczy, że zostało ścięte dawno temu.

Mandat za ścięcie drzewa

Na koniec przestroga. Nie traktujmy wyprawy po choinkę jako samozwańczej podróży do lasu z toporkiem w ręku. Za kradzież drzewka grozi nam mandat w wysokości 500 zł, tymczasem ceny świerków naprawdę nie są wysokie - zaczynają się już od 25 zł. Warto je więc kupić z legalnego źródła. Szczegółowe informacje o sprzedaży choinek we wszystkich 27 nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji LP w Toruniu znajdują się na stronie internetowej www.torun.lasy.gov.pl.

Zapraszamy do zakupu świątecznego drzewka z Lasów Państwowych!

Zachęcamy też do zapoznania się z publikacją pt. Nasze Lasy, w której znajdziemy informacje na temat:
- na czym polega submisja drewna?
- czym zajmuje się brakarz w lesie?
- jak dokarmiać zwierzęta zimą?
- czym jest bushcraft?
- czy możemy w lesie spać "na dziko"?
Publikacja ukaże się już 11 grudnia w całym nakładzie Gazety Pomorskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska