MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz. Nawet 120 budynków do rozbiórki

Katarzyna Piojda
W zasobach ADM jest około 60 posesji przeznaczonych do rozbiórki
W zasobach ADM jest około 60 posesji przeznaczonych do rozbiórki Fot. Andrzej Muszyński
Wśród posesji zarządzanych tylko przez Administrację Domów Miejskich znajduje się około 60 takich, które są przeznaczone do rozbiórki. W całej Bydgoszczy może być ich dwa razy tyle.

Domu przy Chodkiewicza w Bydgoszczy już nie będzie

Pani Weronika, lat 88, mieszkała w rozpadającej się kamienicy przy ul. Chodkiewicza 88 na osiedlu Leśnym. Szyby w oknach na korytarzu wypadały, więc ktoś przykleił je do framugi taśmą. Spod odpadającego tynku widać było trzy warstwy starej farby.

W mieszkaniach wielorodzinnego domu nie lepiej - w ścianach szpary szerokie nawet na trzy centymetry. Drzwi nie można było zamknąć, bo podłoga się wypaczyła.

W nocy mury pękały
- Inspektor nadzoru budowlanego przeznaczył dom do rozbiórki, bo w każdej chwili może się zawalić - opowiadała starsza pani. - Jak idę spać, zastanawiam się, czy doczekam rana. W nocy słychać, jak mury pękają.

Schorowana kobieta dostała, po naszej interwencji, mieszkanie w zadbanym bloku przy ul. Modrzewiowej. - Kto by pomyślał, że na starość doczekam takich luksusów? - cieszyła się.

Od tamtej pory minęły dwa lata. Budynek przy Chodkiewicza nadal stoi. Wkrótce będzie wyburzony.

- W naszych zasobach aktualnie jest około 60 budynków przeznaczonych do rozbiórki - informuje Magdalena Marszałek, rzeczniczka Administracji Domów Miejskich. - Rozbiórkę tych budynków przeprowadzamy na bieżąco.

Procedury poprzedzające wydanie decyzji o rozbiórce zazwyczaj są takie same. Każdą rozbiórkę poprzedza wykonanie niezależnej ekspertyzy rzeczoznawcy o stanie technicznym budynku i o opłacalności remontu.

Co wyjdzie taniej?
Jeśli koszt gruntownego remontu przewyższa zburzenie starego i postawienie nowego budynku - fachowcy decydują o wyburzeniu.

Fizyczna rozbiórka budynku każdorazowo przeprowadzana jest w oparciu o przepisy wynikające z Prawa Budowlanego.

Kolejnym krokiem jest znalezienie lokali zamiennych dla rodzin. - Kiedy obiekt jest już pusty, odcinamy dostęp do wszystkich mediów, zabezpieczamy budynek przed osobami postronnymi i wywieszamy tablice informacyjne - tłumaczy Magdalena Marszałek. - Dalsze kroki to wyłonienie w drodze przetargu firmy wykonawczej, która przeprowadzi rozbiórkę.

ADM realizuje wyłącznie rozbiórki obiektów, których właścicielem jest gmina. Co do innych budynków, to ich właściciel jest zobowiązany do poniesienia wszystkich kosztów związanych z wyburzeniem.

Widać poprawę
Inspektorat nadzoru budowlanego w awaryjnych sytuacjach, gdy budynek grozi zawaleniem, decyduje o jego rozbiórce. W pozostałych przypadkach decyzja leży w rękach administratora czy właściciela posesji.

Marek Jaworski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego: - Na przestrzeni ostatnich 15 lat sytuacja poprawiła się. Liczba nakazów, dotyczących wykwaterowania lokatorów budynku ze względu na jego zły stan technicznych, pomniejszyła się. Etap generalnych remontów właściciele posesji mają już za sobą. Teraz dbają o to, aby ich budynki wyglądały estetycznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska