MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Buty z krokodyla

Małgorzata Wąsacz [email protected]
Jeśli do Danii - to bez scyzoryka. Jeśli do Koreańskiej Republiki Ludowo- Demokratycznej - to bez telefonu komórkowego. Jeśli na zakupy na Kubę - to na pewno nie po skóry i preparaty z żółwi czy krokodyli. Polski MSZ radzi, dokąd bezpiecznie wyjechać na wakacje i z nich wrócić.

     Już po raz ósmy Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało poradnik "Polak za granicą". Znajdziemy w nim najpotrzebniejsze wiadomości o wszystkich krajach i regionach świata, z uwzględnieniem panujących tam praw i zwyczajów. Dowiemy się również m.in.: jak przygotować się do wyjazdu, jak zachowywać w trakcie podróży oraz poznamy przepisy wizowe, wymagane szczepienia i ubezpieczenia oraz informacje, co dla polskiego turysty mogą zrobić za granicą pracownicy polskiej służby konsularnej.
     Tu nie wyjeżdżaj
     
Ministerstwo przestrzega przed wyjazdami w rejony świata, gdzie trwają konflikty zbrojne albo zamieszki na tle religijnym czy etnicznym. Kategorycznie odradza wycieczki do: Iraku, Afganistanu, Konga, Liberii, Burundi, Somalii i na Haiti. Zaleca również unikanie zbędnych podróży m.in. do Angoli, Arabii Saudyjskiej, Pakistanu, Nepalu i Sierra Leone.
     Ostry problem
     
Zanim spakujemy walizki, sprawdźmy, co nie powinno się w nich znaleźć. To ważne, gdyż niektóre państwa stosują bardzo rygorystyczne przepisy celne. I tak: w Danii zabroniony jest wwóz noży i scyzoryków sprężynowych, niezależnie od długości ostrza, oraz wszelkich innych noży o długości ostrza powyżej 7 centymetrów. Noży składanych i sprężynowych, jak również broni gazowej i paraliżującej, nie wolno wwozić też do Szwecji. Co ciekawe - ten kraj egzekwuje również bezwzględny zakaz wwozu ziemniaków i jaj! Wybierając się do Wielkiej Brytanii w domu musimy zostawić sprzęt do sztuki walki oraz towary z podrobionymi markami, przede wszystkim odzież i obuwie. Do Chin nie wyjeżdżajmy z publikacjami uznawanymi przez tamtejsze prawo za szkodliwe. Chodzi tu o wydawnictwa pornograficzne i krytykujące władzę oraz ustrój ChRL, a także materiały propagujące działalność zakazanych w Chinach sekt, np. Falungong. Z kolei w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej aparaty komórkowe są odbierane do depozytu na przejściach granicznych.
     Krokodyl nie z Kuby
     
Szczególnie należy uważać robiąc zakupy na Kubie. Za okazaniem rachunku, można wywieźć z tego kraju jedynie 23 cygara. Natomiast na tym gorącym lądzie musimy pozostawić nasze marzenia o skórach i preparatach ze zwierząt morskich i lądowych (np. żółwi i krokodyli). To państwo nie zezwala na wywóz więcej niż 3 dużych muszli. Za to bez ograniczeń można wywozić rum i inne napoje alkoholowe. Z Kostaryki lepiej nie zabierać fragmentów rafy koralowej.
     Śmierć za narkotyki
     
MSZ ostrzega przed posiadaniem i przewożeniem narkotyków. Są kraje, w których grozi za to śmierć. Jest tak m.in. w: Egipcie, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pakistanie i Bangladeszu. Warto zapamiętać, że w Egipcie za narkotyk uważany jest nawet mak! Ponadto w krajach islamskich nie wolno spożywać alkoholu w miejscach publicznych. Kobietom zabrania się tutaj zbytniego odsłaniania ciała.
     Po pomoc do konsulatów
     
Co zrobić, jeśli za granicą będziemy potrzebować pomocy? Zwrócić się do polskiego konsulatu lub ambasady. Warto przed wyjazdem zapisać sobie na kartce odpowiednie adresy i numery telefonów. Można je znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod adresem internetowym:
     www.msz.gov.pl.
     Poradnik "Polak za granicą" można kupić w księgarniach w całym kraju; cena ok. 30 zł. Dostępny jest również w wersji elektronicznej na internetowej stronie MSZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska