Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brodnica i Zbiczno przyłączyły się do akcji Gmina Przyjazna Pszczołom. Każdy z nas może wziąć w niej udział

Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
Lubisz kwiaty i krzewy? Zasadź w ogródku lub w doniczce - na balkonie: aksamitkę, wrzos, truskawki. Będzie pięknie wyglądało i pachniało. A przy okazji - stworzysz miejsce przyjazne pszczołom.

Brodnicki magistrat oraz Urząd Gminy w Zbicznie przyłączyły się do II edycje akcji "Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom". Każdy z mieszkańców regionu może zrobić coś dobrego.

Jak zapewniają organizatorzy akcji: - Celem manifestu jest zwrócenie uwagi na problem ginięcia pszczół oraz aktywizacja gmin z całego kraju do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających.

Projekt zakłada utworzenie 50 tys. miejsc przyjaznym pszczołom. Połowa tego celu już została osiągnięta (25 tys. 981 miejsc). Każdy z nas może sprawić, że liczba ta wzrośnie. Wystarczy wejść na stronę pomagamypszczolom.pl, gdzie dowiemy się dokładnie jakie kwiaty i krzewy oraz drzewa są szczególnie przyjazne owadom, jak założyć takie miejsce oraz jak zgłosić jego istnienie.

- W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, z czego aż 222 to gatunki zagrożone wyginięciem. Najważniejszą rolą pszczół w przyrodzie jest zapylanie roślin. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje trzy czwarte światowej produkcji żywności - informuje Joanna Kilian kierownik Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Brodnicy i dodaje: - Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian warzyw i owoców. W ostatnich latach obserwujemy wyraźny spadek liczebności owadów zapylających. Zachowanie różnorodności biologicznej, czyli bogactwa form życia na Ziemi, ma ogromne znaczenie dla pszczół. Aby znaleźć pokarm i przetrwać, pszczoły potrzebują różnorodnych siedlisk i gatunków roślin. Jednocześnie same przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności, bo jako zapylacze odgrywają ogromną rolę w rozmnażaniu roślin i odżywianiu zwierząt. Zubożenie ekosystemów oznacza zatem zagrożenie nie tylko dla pszczół, ale także dla innych gatunków zwierząt i roślin, a tym samym dla człowieka.

W jaki sposób Brodnica przyłączy się do akcji?

Organizowane będą konferencje, konkursy, akcje edukacyjne. Bardzo ważną częścią akcji będzie założenie miejsc przyjaznych pszczołom. Na terenie miasta powstaną łąki kwietne, zasadzone zostaną drzewa"przyjazne pszczołom" takie jak lipy, śliwy wiśniowe, klony.

Działania edukacyjne organizowane były już m. in. podczas II Festynu Małych Ojczyzn oraz w miniony weekend podczas "Małych Mistrzostw Świata" organizowanych przez brodnicką Spartę.

Dla dzieci przygotowano różne konkursy i zabawy, a dorośli dowiedzieli się dlaczego warto zakładać miejsca przyjazne pszczołom.
Kolejne działania edukacyjne prowadzone będą: 23 czerwca - Dni Brodnicy - gry/zabawy/ konkursy wiedzy o pszczelarstwie dla dzieci oraz 22 lipca - XIII Międzynarodowy Jarmark Ekologiczny "Jarmark z Królewna Anną" - konferencja nt. pszczelarstwa i znaczenia pszczół ekosystemie, spotkania z pszczelarzami, promocja produktów pszczelarskich, stoiska ogrodnicze między innymi z kwiatami miododajnymi, gry/zabawy/ konkursy wiedzy o pszczelarstwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska