MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boją się o przyszłość Solino. Chcą rozmawiać z rządem [wideo]

Dariusz Nawrocki, [email protected]
Boją się o przyszłość Solino. Chcą rozmawiać z rządem [wideo]Między godziną 14.30 a 16 związkowcy z IKS Solino blokowali przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Staszica, Poznańskiej i Górniczej w Inowrocławiu. Co kilka minut przepuszczali stojące w korkach samochody.
Boją się o przyszłość Solino. Chcą rozmawiać z rządem [wideo]Między godziną 14.30 a 16 związkowcy z IKS Solino blokowali przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Staszica, Poznańskiej i Górniczej w Inowrocławiu. Co kilka minut przepuszczali stojące w korkach samochody. Dariusz Nawrocki
Manifestacja rozpoczęła się o godzinie 14.30. Na skrzyżowaniu ulic Staszica, Górniczej i Poznańskiej pojawiło się około stu związkowców, pracowników i emerytów IKS Solino.

Protest był spokojniejszy niż się początkowo spodziewano. Nie było gwizdów, syren i przemówień. Nikt nie skandował haseł nawołujących do ustąpienia zarządu. "Krzyczały" natomiast hasła na licznych transparentach i tablicach: "Chcemy inwestycji, a nie obietnic", "Stop destrukcji Solino", "Nie pozwolimy, by Orlen zniszczył nas, jak Ciech zniszczył Zachem".

Jerzy Gawęda, szef zakładowej "Solidarności" przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że załoga obawia się, iż Solino podobnie jak współpracujący z nim Anwil oraz zakłady sodowe w Inowrocławiu i Janikowie podzielą los bydgoskiego Zachemu.

Manifestacja przebiegała spokojniej ze względu na sygnały, jakie dotarły do związkowców ze stolicy. - Propozycje rozmów, jakie przyszły z Warszawy odbieramy jako wyraz dobrej woli. Dlatego też trochę łagodniej protestujemy. Ale protestować będziemy i nie odpuścimy. Tutaj chodzi o miejsca pracy, ale nie tylko. Jest to firma strategiczna, ponieważ zawiaduje podziemnymi zbiornikami paliw płynnych - tłumaczy Jacek Żurawski, szef regionalnej "Solidarności".

W najbliższy piątek w Centrum Dialogu w Warszawie ma się odbyć spotkanie, w którym uczestniczyć będą prawdopodobnie prezes Orlenu, przewodniczący rady nadzorczej spółki oraz Zdzisław Gawlik - sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. - Mam nadzieję, że te rozmowy wreszcie uporządkują sytuację. Sądzę, że prawie dwumiesięczny protest dał czas na to, żeby strona rządowa i PKN Orlen przygotowali się do negocjacji. Przyszłość pokaże, co te rozmowy przyniosą - wyznaje Jerzy Gawęda.

Tymczasem Karolina Sobieraj z IKS Solino cały czas podkreśla, że związkowcy mówią o zagrożeniach, które tak naprawdę nie istnieją. - Mimo apelu kilkudziesięciu pracowników skierowanego do liderów związkowych o zaprzestanie protestu, ze strony związków zawodowych cały czas widzimy brak woli dialogu. Zaostrzenie protestu poprzez pikiety i blokady dróg jest działaniem całkowicie niezrozumiałym i nie znajduje żadnego uzasadnienia merytorycznego - wyznaje.

Warto zaznaczyć, iż w tym samym czasie we Włocławku blokadę drogi krajowej zorganizowali związkowcy Anwilu. Protestowali przeciwko planowanej od 2015 roku zmianie obecnego systemu pięciobrygadowego na czterobrygadowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska