Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Miejska w Grudziądzu przeszła dużą modernizację. Zabytek zyskał nowoczesne wnętrza. Mamy zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Uroczystość otwarcia Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego przy ulicy Legionów 28. w Grudziądzu po modernizacji
Uroczystość otwarcia Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego przy ulicy Legionów 28. w Grudziądzu po modernizacji Piotr Bilski
Grudziądzka Biblioteka Miejska po modernizacji jest obiektem o wspaniałych wnętrzach, przyjaznym osobom niepełnosprawnym. To nowoczesna instytucja w zabytkowym budynku.

Modernizacja Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu

Gmach grudziądzkiej biblioteki to piękny, zabytkowy budynek. Przez lata był on miejscem praktycznie niedostępnym dla osób niepełnosprawnych. Ale to się zmieniło. Prace modernizacyjne trwały około 1,5 roku. Ich efekty docenią jednak wszyscy, nie tylko niepełnosprawni.

Największym problemem dla osób poruszających się na wózkach było dotąd samo dostanie się do budynku. Teraz nie ma już z tym kłopotu ponieważ do gmachu dobudowano przeszkloną windę, którą można wjechać na każde piętro biblioteki.

Na parterze budynku największą zmianą jest połączenie pomieszczeń czytelni czasopism oraz działu opracowania zbiorów, dzięki czemu powstała duża sala wielofunkcyjna. Została ona wyposażona w nowoczesny system audiowizualny: nagłośnienie, telebimy, kamerę śledzącą mówcę, także pętlę indukcyjną wzmacniającą sygnał dla osób niedosłyszących. Powstało znakomite miejsce do prowadzenia spotkań autorskich, warsztatów, urządzania wystaw.

Przebudowano także toalety, a jedną z nich dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W czytelni głównej, na drugim piętrze, wykonano kapitalny remont instalacji elektrycznej, zdemontowano podwieszany sufit, dzięki czemu zwiększyła się kubatura pomieszczenia.

W czytelniach, ale także innych pomieszczeniach biblioteki wymieniono meble.

Ogród zawsze był chlubą biblioteki, ale teraz został on zrewitalizowany. Przywrócono mu wygląd z początku XX wieku, ale z elementami nowoczesności. Przy alejkach ustawiono ławeczki. Nasadzono m.in. róże w historycznych odmianach, zainstalowano system automatycznego nawadniania roślin, a także oświetlenie ogrodu frontowego.

Przy wejściu głównym do gmachu zamontowano znacznik dźwiękowy "totupoint", który ma ułatwić poruszanie się po terenie placówki osobom z niepełnosprawnością wzroku. Nad klamkami drzwi do pomieszczeń umieszczono tabliczki z napisami w języku Braille'a.

Wszystkie te prace kosztowały ponad 3,3 mln zł, z czego 2,25 mln zł to dofinansowanie pozyskane przez bibliotekę z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczyste zakończenie modernizacji Biblioteki miejskiej w Grudziądzu

Oficjalne zakończenie modernizacji było wielkim świętem dla grudziądzkich bibliotekarzy.

To wyjątkowy dla nas dzień. Dzień, w którym możemy oddać bibliotekę mieszkańcom zmodernizowaną i dostępną dla wszystkich. Cieszę się, że udało się nam wykonać to zadanie w ciągu 1,5 roku. Nie było to łatwe. A jednocześnie cieszy mnie, że nie straciliśmy w tym czasie absolutnie nic z naszej działalności. Powiem więcej: zyskaliśmy, bo czytelnictwo nam wzrosło - mówiła Aleksandra Ciżnicka, dyrektor Biblioteki Miejskiej.

Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza podkreślał, że miasto - ze wsparciem unijnych dotacji - od lat inwestuje w kulturę. Przypomniał o modernizacji teatru kilka lat temu, utworzeniu Muzeum Handlu Wiślanego "Flis", rewitalizacji spichlerzy.

- To, co tu stworzono przez ostatnie 2 lata to są marzenia pokoleń bibliotekarzy. To są marzenia pokoleń grudziądzan, żeby ta instytucja, ta biblioteka była przyjazna i miała wspaniałych pracowników, bibliotekarzy i... książki. Bo biblioteka to książka i człowiek - mówiła Karola Skowrońska, Honorowa Obywatelka Grudziądza, która przez 35 lat była dyrektorką grudziądzkiej biblioteki.

Aleksandra Ciżnicka dziękowała kilkunastu firmom, m.in. Orko, która wykonała prace w budynku, Rem-Bud i Rem-Bud Bis, które wykonały prace na zewnątrz, Liftprojekt, która budowała windę oraz "Magia Ogrodów", która zadbała o zieleń.

Dyrektor biblioteki dziękowała też przedstawicielom instytucji zaangażowanych w modernizację książnicy. Podkreślała zaangażowanie wszystkich pracowników biblioteki w trudnym czasie remontu i wykonaną pracę zespołową, ale kilka osób wyróżniła specjalnymi podziękowaniami. A byli to:

  • Katarzyna Furmańska i Lidia Bojarska, które wraz z dyrekcją pisały projekt do ministerstwa,

  • Barbara Labocha-Zielińska i Joanna Siwiak odpowiedzialne za promocję zadania,

  • Alina Jarzyńska, odpowiedzialnej za strefę techniczną,

  • Robert Milinkiewicz, który wraz z Katarzyną Furmańska przygotował okolicznościową publikację,

  • Katarzyna Danisz, za prace administracyjno-gospodarcze,

  • Sylwia Rozwadowska, główna księgowa, która rozliczała projekty,

  • Aleksandra Boryń, która czuwała nad umowami, przetargami.

W ostatnich dniach Biblioteka Miejska w Grudziądzu otrzymała dotację na remont elewacji, po których zabytkowy obiekt będzie prawdziwą perełką.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska