Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie po bydgosku. Spada, jak liście z drzew. Sprawdź najnowsze dane z PUP

pio
Na produkcji i w ogóle w przemyśle, i Polak, i Ukrainiec znajdą zatrudnienie. W każdej innej branży praktycznie też
Na produkcji i w ogóle w przemyśle, i Polak, i Ukrainiec znajdą zatrudnienie. W każdej innej branży praktycznie też Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Tak niskiego bezrobocia w naszym mieście jeszcze nie było. Ofert pracy nadal sporo. Co 4. wakat, pojawiający się w regionie, to właśnie ten w Bydgoszczy.

3,1 procent - tyle w mieście wynosi stopa bezrobocia za wrzesień. To na razie szacunki (potwierdzone dane zostaną opublikowane pod koniec miesiąca), ale bardzo wiarygodne.

Tak niskiego bezrobocia jeszcze nie mieliśmy. Dla porównania: 3 lata temu o tej porze stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie niespełna 5 proc. Na 354 tysiące bydgoszczan, oficjalnie bezrobotnych - tych zarejestrowanych - jest teraz 5362.

Koniec sezonu, ale nie na etat

Bezrobotnych ubywa, ale ofert pracy nadal sporo, biorąc pod uwagę to, że generalnie skończył się sezon na prace dorywcze, wakacyjne i tymczasowe. W samym wrześniu do pośredniaka przy ul. Toruńskiej trafiło 1257 ofert pracy, podczas gdy w całym województwie było ich niespełna 5500 - tyle propozycji pracy pochodziło od pracodawców, współpracujących z urzędami pracy w regionie. To tak, jakby co 4. wakat dotyczył zatrudnienia w Bydgoszczy.

Budownictwo, handel, produkcja, gastronomia i usługi mają najwięcej ofert, lecz praktycznie w każdej branży istnieją wakaty. Jeśli przedsiębiorca z Bydgoszczy nie może znaleźć kandydatów wśród Polaków, nadzieję pokłada w kadrze z zagranicy. - Od początku 2019 roku zarejestrowaliśmy 16 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom - mówi Tomasz Zawiszewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy.

Przede wszystkim Ukraińcy zasilają nasz rynek. Jakieś 3-4 lata temu uważani byli za tanią siłę roboczą, ponieważ godzili się na pracę z niskim wynagrodzeniem, jakie wcześniej odrzucili Polacy. Obecnie natomiast Ukrainiec zarabia tyle, ile nasz pracownik. Albo i więcej. I dogada się jeden z drugim.

Szykuje się zmiana

Być może wkrótce wschodnia załoga będzie nam jeszcze bardziej potrzebna niż dzisiaj. Polacy szykują się do wyjazdu. - Z najnowszego badania Monitor Rynku Pracy wynika, że 24 procent pracowników rozważa wyjazd do pracy za granicę w ciągu najbliższego roku - informuje Mateusz Żydek, rzecznik Randstad. - Taką opcję najczęściej biorą pod uwagę osoby do 29. roku życia i z wykształceniem podstawowym. Branże, które najbardziej mogą spodziewać się odpływu pracowników to budownictwo, finanse, hotelarstwo i gastronomia. Powodami, dla których Polacy rozważają wyjazd za granicę są lepsze zarobki. Najpopularniejsze kraje to Niemcy, Wielka Brytania i Holandia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska