Kobiety upadłe kontra poezja... Próbna matura 2013 z...

Kobiety upadłe kontra poezja... Próbna matura 2013 z operonem - język polski [zdjęcia]

(dz)

Gazeta Pomorska

Gazeta Pomorska

Kobiety upadłe kontra poezja... Próbna matura 2013 z operonem - język polski [zdjęcia]

Próbna matura 2012 z operonem - dziś uczniowie pisali egzamin z języka polskiego ©Lech Kamiński

Analizowali wiersze Juliana Tuwima albo charakteryzowali bohaterki "Lalki" oraz "Zbrodni i kary". Uczniowie mają za sobą próbną maturę z języka polskiego. Jedni twierdzą, że była łatwa, inni - przeciwnie.
Kobiety upadłe kontra poezja... Próbna matura 2013 z operonem - język polski [zdjęcia]

Próbna matura 2012 z operonem - dziś uczniowie pisali egzamin z języka polskiego ©Lech Kamiński

13 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Pomorskiej

Matura próbna 2013 w II LO w Bydgoszczy

Matura próbna 2013 w II LO w Bydgoszczy

Link do głównego zdjęcia

Rozpoczęte dziś próbne egzaminy maturalne organizuje Wydawnictwo Operon. W Kujawsko-Pomorskiem w testach biorą udział maturzyści z 226 szkół.

Zobacz: Próbna matura 2013 z Operonem - odpowiedzi z języka polskiego

Trochę byli zaskoczeni

Dziś większość młodzieży pisała egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Egzamin trwał 170 minut, czyli tyle, ile na prawdziwej maturze.

- Arkusz składał się z dwóch części. W pierwszej maturzyści zapoznawali się z artykułem Beylin "Pochwała myślącego lenia" i odpowiadali na 14 pytań związanych z tekstem. Tekst dotyczył stylu życia współczesnego człowieka - wyjaśnia Alicja Pawłowska z Operonu. - W części drugiej uczniowie pisali tekst na jeden z dwóch tematów. W pierwszym musieli dokonać charakterystyki bohaterek książek: "Lalki" Prusa oraz "Zbrodni i kary" Dostojewskiego. Drugi temat dotyczył analizy dwóch wierszy Tuwima: "Poezja" oraz "Ranyjulek".

- Wybrałyśmy pierwszy temat o kobietach upadłych w tych dwóch lekturach - mówią Maja Raczyńska i Daria Wojtowicz z I LO w Bydgoszczy. - Nie miałyśmy też problemów z pierwszą częścią testu. Wystarczyło dokładnie przeczytać zamieszczony tekst, aby odpowiedzieć na pytania.
- Zadania nie były trudne - ocenił test Michał Gebler z I LO w Żninie. - Niektórzy z kolegów narzekali, że łatwo było pomylić bohaterki "Lalki" oraz ze "Zbrodni i kary", ale mi poszło dobrze.

- Myślałam, że będzie trudniej, zwłaszcza że słyszałam, że Operon przygotowuje niełatwe testy - mówi też Monika Kalinowska z IV LO w Toruniu. - Nie było jednak tak źle.

Jej koleżankę z klasy, Sylwię Mężykowską, test natomiast zaskoczył. - W części pisemnej porównywałam dwie bohaterki: prostytutkę z "Lalki" Prusa i Sonię ze "Zbrodni i kary". Zaskoczeniem było to, że obie postaci były do siebie bardzo podobne, nie trzeba było szukać kontrastów, a nie różnic.

- Myślę, że do prawdziwej matury podejdziemy poważnie, szczególnie, jeśli chodzi o wiedzę o postaciach z lektur - mówi Patrycja Molenda z III LO w Inowrocławiu. - Jeśli komuś pójdzie źle, to się zmobilizuje.

Porażka!

- To była porażka - stwierdził natomiast Mateusz Maślankowski z włocławskiego II LO im. M. Kopernika. - Tematy były trudne. Wybrałem ten pierwszy.

- Nie czytałem "Zbrodni i kary", więc pisałem o wierszach - dodaje Hubert Wrześniak z tej samej szkoły.

Niektóre szkoły zdecydowały się wczoraj na przeprowadzenie egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym. - Poszło nam dobrze - oceniają Marcelina Kulmaga i Sonia Ross z bydgoskiej "jedynki". - Wybrałyśmy analizę i interpretację poezji. Test pozwolił nam uwierzyć we własne siły.

W środę (21 listopada) młodzież pisze matematykę na poziomie podstawowym.

Próbna Matura Operon 2013 (język polski) - gdzie odpowiedzi? Odpowiedzi znaleźć będzie można w środę (21 listopada) na stronie wydawnictwa Operon w linku poniżej.

Próbna Matura Operon 2013 (język polski) - odpowiedziCzytaj e-wydanie »

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze Miasto

Wideo