Ile kredytu dostaniesz, gdy zarabiasz tysiąc złotych?

Ile kredytu dostaniesz, gdy zarabiasz tysiąc złotych?

oprac. ika/ Gazeta Lubuska

Gazeta Pomorska

Aktualizacja:

Gazeta Pomorska

Ile kredytu dostaniesz, gdy zarabiasz tysiąc złotych?
Ile kredytu dostaniesz, gdy zarabiasz tysiąc złotych?

Jaki kredyt hipoteczny da nam bank gdy zarabiamy 1000 zł? ©fot. sxc.hu

Czy osoba pracująca dorywczo, na pół czy ćwierć etatu, dostanie kredyt mieszkaniowy? Gdzie jednak jest dolny próg zarobków, od którego można w ogóle zacząć myśleć o wzięciu kredytu hipotecznego?

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt mieszkaniowy?

Dopiero od kilku lat na kredyt hipoteczny może pozwolić sobie więcej polskich rodzin. Stało się to dzięki spadkowi rynkowych stóp procentowych, w ślad za czym w dół poszło oprocentowanie i raty kredytowe. Dzisiaj biorąc 300 tys. zł kredytu na 30 lat (to już wystarczy na małe mieszkanie w dużym mieście) na miesięczną ratę kredytu złotowego trzeba przeznaczyć 1,8 - 2 tys.
zł.

Eksperci Home Broker sprawdzili, czy osoba, która wchodzi dopiero w dorosłe życie, nie ma na głowie żadnych zobowiązań finansowych - nie spłaca kredytu, nie ma karty kredytowej, ani samochodu - dostanie pożyczkę. I to taką bez wkładu własnego (ewentualnie w grę wchodzi symboliczny wkład własny), bo nie ma też oszołamiających oszczędności.

Wiele zależy też od kosztów utrzymania w danym mieście. Banki biorą to oczywiście pod uwagę, co może obniżyć maksymalną kwotę kredytu w porównaniu z wnioskodawcą z mniejszej miejscowości, gdzie na tzw. życie trzeba przeznaczyć mniej.

Załóżmy też, że nasz singiel zatrudniony jest na umowę o pracę, a spłatę kredytu chce rozłożyć na 30 lat.

Tysiąc złotych miesięcznie to za mało na spłatę kredytu hipotecznego

Czy już 1 tys. zł dochodu netto może otworzyć drzwi do kredytu hipotecznego? W większości banków taki wnioskodawca odprawiony zostanie z kwitkiem.

W kilku instytucjach dostanie jednak kredyt, ale przy tych zarobkach wystarczy go raczej na zakup średniej klasy używanego samochodu niż nawet na bardzo małą kawalerkę. Najbardziej hojny jest Alior Bank, który gotowy jest wypłacić nawet 59 tys. zł, czyli za każdą złotówkę pensji netto daje 59 razy więcej kredytu. Na 50,5 tys. zł kredytu nasz singiel mógłby liczyć w Banku Zachodnim WBK.

Bank BGŻ przyznałaby maksymalnie 42 tys. zł, a Pekao i PKO BP odpowiednio 36 i 38 tys. zł. Z pustymi rękami nie zostawiłby naszego singla jeszcze tylko Bank Pocztowy, który daje w tym przypadku 23 tys. zł, co starczy zaledwie na 6-7 mkw. mieszkania...

Za 2 tysiące zł dochodu - kawalerka w Stolicy

Ale nasz singiel awansuje. Teraz będzie zarabiał 2 tys. zł na rękę. W takiej sytuacji kredytu odmówi mu już tylko kilka banków: Citi Handlowy, Deutsche Bank PBC, HSBC i Raiffeisen Bank. Na ile może liczyć? Alior Bank, który najhojniej obsypał kredytem zarabiającego o połowę mnie, już nie będzie najhojniejszy. Najwięcej kredytu gotowy jest udzielić PKO BP - aż 188 tys. zł.

Spokojnie wystarczy to na kawalerkę w Bydgoszczy czy Toruniu. Jeśli singiel dobrze poszuka, za te pieniądze kupi też dwupokojowe mieszkanko w bloku. Po blisko 170 tys. zł wypłacą też BOŚ Bank, Bank Pocztowy i Pekao, a po około 10 tys. zł mniej Alior i Polbanku EFG.

Student z 3 tys. zł będzie miał już wybór

Podnieśmy pensję o kolejne tysiąc złotych., a więc do 3 tys. zł netto. To co prawda nie są przeciętne zarobki człowieka stawiającego pierwsze kroki na rynku pracy.

Zobaczmy jednak, ile kredytu hipotecznego dostałaby osoba bez żadnych innych zobowiązań finansowych. W czterech bankach dostępny kredyt przekroczy 300 tys. zł. Bank BOŚ da 314 tys., Bank Pocztowy 311 tys., PKO BP 308 tys., a Pekao 304 tys. zł. Najmniej - nieco poniżej 200 tys. zł - przyznałyby BNP Paribas Fortis i HSBC. Średnia maksymalna kwota kredytu przy 3 tys. zł pensji to 250 tys. zł.

Źródło: Ile kredytu dostaniesz, gdy zarabiasz tysiąc złotych? - www.gazetalubuska.pl
Udostępnij
Czytaj e-wydanie »

Komentarze

Wszystkie komentarze (2) forum.pomorska.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Nasze Miasto

Wideo