Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepszy dowód czy paszport?

Małgorzata Wąsacz
fot. GP
- Na Gwiazdkę zamierzam z moim szesnastoletnim synem wyjechać do Anglii. Niestety, na razie nie ma on ani dowodu osobistego, ani paszportu.

Zatem, na jakiej podstawie może przekroczyć granicę? Czy powinnam mu wyrobić paszport czy dowód? Ile będzie kosztował każdy z tych dokumentów? - dopytuje się pani Halina ze Strzelna.

Z pytaniem naszej Czytelniczki zwróciliśmy się do Wioletty Paprockiej, rzeczniczki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Musi być dokument tożsamości
Jak mówi, każdy obywatel przekraczający granicę innego państwa jest zobowiązany do posiadania dokumentu tożsamości, umożliwiającego identyfikację osoby.

Zgodnie z art. 21c Kodeksu Granicznego Schengen państwa członkowskie mogą wymagać posiadania dokumentów tożsamości na swoim terytorium.

W związku z powyższym zasadnym jest, aby każdy obywatel RP posiadał przy sobie podczas przekraczania i pobytu na terytorium państw członkowskich Schengen, dokument stwierdzający tożsamość i obywatelstwo - czyli dowód osobisty lub paszport.

Ten wymóg dotyczy również nieletnich.

Gdy jesteśmy za granicą
Co istotne, wyłącznie nowy, plastikowy, dowód osobisty oraz tymczasowy dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie należących do Unii Europejskiej, oraz państw nie będących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granicy. - Funkcja dowodu osobistego jest więc ściśle określona. Co do zasady, paszport może być honorowany tak jak dowód osobisty, jeżeli posługiwać się nim będzie obywatel polski przebywający za granicą - zaznacza Wioletta Paprocka.

Jak dodaje, państwami członkowskimi Unii Europejskiej, które nadal pozostają poza obszarem Schengen, są Wielka Brytania i Irlandia.

Dlatego też, Polacy, którzy się wybierają do tych krajów, powinni mieć przy sobie paszport.

Do kasy urzędu gminy
Koszt wymiany dowodu osobistego wynosi 30 zł. Jest to równowartość kosztów jego wydania. Opłatę za wydanie dowodu osobistego wpłaca się do kasy właściwego urzędu gminy wydającego dowód osobisty lub na rachunek bankowy tego urzędu.

By otrzymać dowód osobisty należy złożyć:
- wypełniony i podpisany wniosek o wydanie dowodu osobistego;
- dwie aktualne, wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 45x35 mm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały lewy półprofil z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.
- odpis skrócony aktu urodzenia - w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński;

Uczniowie odczują ulgę
- Natomiast koszt wydania paszportu, na dziesięć lat, wynosi dla osoby 16-letniej 140 złotych. Jednocześnie warto zaznaczyć, że między innymi uczniom i studentom przysługuje 50-procentowa ulga w opłacie paszportowej. Stąd za nowy paszport szesnastolatek zapłaciłby 70 złotych - podsumowuje Wioletta Paprocka.

By otrzymać paszport należy złożyć:
- wypełniony wniosek o wydanie paszportu,
- dwie jednakowe fotografie spełniające wymogi określone w przepisach prawa,
- w przypadku ubiegania się o paszport po raz pierwszy - odpis skrócony lub zupełny
aktu urodzenia,
- dowód uiszczenia opłaty paszportowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska